A burgonyabogár télen nyugovóra vonul, majd tavasztól egész őszig pusztít. Nem csak a kifejlett bogár, hanem a lárvája is rág, lárvaállapotban azonban sérülékenyebbek, míg a kifejlett bogár már csak nagy nehézségek árán irtható ki. A kártételük általában az, hogy látványosan és gyorsan megrágcsálják a növények levelét, így hamar képesek kipusztítani akár az egész krumplit. A megelőzés a védekezés egyik első lépése, így ha tavaly is volt burgonyás ágyásunk, idén telepítsük a krumplit az előző évi területtől a lehető legmesszebb, így a tavasszal aktivizálódó bogarak nem tudják könnyen és azonnal birtokba venni a veteményest. Tapasztalatok szerint az is segít, ha a burgonya, és a bogár általt kedvelt zöldségek (paradicsom, padlizsán) közé fokhagymát, babot vagy tormát ültetünk, ezek ugyanis riasztólag hatnak rájuk.
A burgonyabogarak elleni védekezésre számtalan alternatív és természetes módszer létezik. Sokan például esküsznek arra, hogy megéri egyenként kézzel összeszedni a rovarokat, mások szerint az a legjobb trükk, ha fahamuval szórjuk be a krumplinövények levelét. Az is jó ötlet lehet, ha már megelőzésként csak rezisztens fajtákat ültetünk a kertünkbe, így a rovarok biztosan messzire elkerülik majd őket. Népszerű módszer még a lombszívó használata is, A házi gépi módszerek közül az egyik legnépszerűbb a lombszívó használata, egy facebookos csoportban pedig találtunk egy házilag készített burgonyaseprűt is, amely gyorsan eltüntetni a burgonyabogarakat a levelekről. A szerkezetet végiggurítva a növények felett, a ráerősített seprűkkel könnyedén leseperhetjük a rovarokat a növényekről.
Ha vegyszeres és kémiai módszerekkel védekeznénk, akkor több olyan növényvédő szert is találhatunk, amelyek alkalmasak lehetnek rá. A kiskertekben használhatunk néhány III. forgalmazási kategóriájú szert, ilyenek a klórantraniliprol és az acetamiprid hatóanyagú rovarölő szerek, valamint a még 2019.12.31-ig használható spinozad hatóanyag tartalmú szerek.