Ledó Ferenc az MTI-nek elmondta, hogy a tavalyi, rendkívül alacsony termelői árak miatt sok gazda hagyott fel a termesztéssel, a terület mintegy 10-15 százalékkal, 4000-4200 hektárra csökkent az országban, a gyümölcs szedését pedig munkaerőhiány hátráltatta. A dinnye palántákat áprilisban és májusban ültették ki, az ültetési időszakot széthúzták a termelők, hogy még augusztusban is érkezzen termés a földekről. A szüret nagy mennyiségben a hétvégén, a jövő hét elején kezdődhet, így július elejére várható nagyobb mennyiségű magyar dinnye a piacokon. Ledó Ferenc idén a tavalyinál 10-15 százalékkal kevesebb görögdinnye-termésre számít, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleménye szerint azonban nem várható hiány a gyümölcsből. Mint írták, a jelenlegi adatok alapján idén 200 ezer tonna körüli görögdinnye-termés várható Magyarországon, ami mind a hazai keresletet, mind az exportigényeket kielégíti.
A görögdinnye árának alakulását meghatározza, hogy a magyar termelők milyen áron és mikortól tudnak szállítani az exportpiacokra, amelyeket július közepéig a spanyol termés ural. A kereslet pedig nagy mértékben függ az időjárástól, a gyümölcsből a kánikulai melegben fogy a legtöbb. A magyar terméssel elsődlegesen a belföldi piacot látják el, az elmúlt években az export évente 50-70 ezer tonnát tett ki, a német és a skandináv országok piacaira kerül a legtöbb magyar dinnye. A belföldi fogyasztás évente 140 ezer tonna, fejenként 14-15 kilogramm, ebből 1-1,5 kilogramm görög és spanyol import áru.
Ledó Ferenc kitért arra is, hogy sárgadinnyét Magyarországon 700-750 hektáron termesztenek, mintegy felét fóliasátorban. A gyümölcs szedése már május végén megkezdődött, a termés idén 17-18 ezer tonna körül várható.