Az idei ukrán gabonatermés az USDA módosított előrejelzése szerint a következőképpen alakulhat a 2019/20-as gazdasági évben:
- Árpa 9,3 millió tonna - 22 százalékos növekedés az előző évhez képest, ennek a fele exportra kerülhet.
- Kukorica 33,3 milió tonna - 7 százalékkal kevesebb, mint tavaly, de 25,4 millió tonna így is a külföldi piacokra kerül.
- Búza 29 millió tonna - 16 százalékos növekedés 2018/19-es képest, ebből 18,5 millió tonna hagyhatja el az országot.
Brazíliában 37 millió hektárosra bővült a szója termőterülete - az összes mezőgazdasági föld több mint felét ez a növény foglalja el. Noha a szójatermesztés jövedelmező és ezért vonzó tevékenység, a világpiaci kereslet csökkenése miatt a következő szezonban nem várható további területbővülés. A globális piacon Kína lenne a legnagyobb vásárló, de itt éppen az afrikai sertéspestis tizedeli az állatállományt.
A brazil szójahozamok idén átlagosnak mondhatók (3,4 t/ha), de a végeredmény így is egy újabb rekordot hozhat. Az USDA jelentése szerint 124 millió tonna babra van kilátás, így a 2019/20-as gazdasági évben akár 75 millió tonna termés is útra kelhet az óceánon át. Az exportált mennyiség 50-55 százalékára Kína tart igényt, a maradék nagy része pedig az Európai Unióban landol. Ha azonban Peking és Washington viszonya rendeződik - a tárgyalások most indulnak újra a felek között -, akkor a kínaiak ismét érdeklődni kezdenek az USA szójakínálata iránt, ami 2020-ban csökkentheti a brazilok szójavetési kedvét. Most azonban a kereskedelmi feszültségen túl az Egyesült Államok várhatóan jóval kisebb szójatermése is gátolja az üzletet a vitázó felek között.