A NAIK AKI statisztikai jelentése szerint nagyot ugrott tavaly óta a műtrágyaféleségek ára. Idén júliusban az ammónium-nitrát ára már 33 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit, de a mészammon-salétrom is 25 százalékkal többe kerül. Ehhez képest a kálium-klorid "csak" 9, a foszfortúlsúlyos MAP mindössze 3, és az NPK valamivel 5 százalék fölötti mértékben drágult. Vagyis éppen azokat a műtrágyákat forgalmazzák most jóval magasabb áron, amelyeket itthon is nagy mennyiségben állítunk elő.
Mi lehet ennek az oka? Az áremelkedés minden műtrágya esetén tavaly szeptemberben kezdődött, ami a szezonális felhasználási csúcs miatt érthető. Ami érthetetlen, az az óriási különbség az árnövekedés mértékében a hazai gyártású nitrogénalapú termékek és a külföldi behozatalt igénylő foszforos és káliumos készítmények között. Az agrárszektor.hu felhívta Bige Lászlót, hogy megtudja, mindennek lehet-e köze a szolnoki gyárat ért "vegzálásoknak"?
- kommentálta a jelenséget a gyártulajdonos.
Az agrárszektor.hu az alábbi cikkben már beszámolt róla, hogy 2013 óta - azaz a KITE Zrt. sikertelen megszerzése óta - Bige László folyamatosan előremenekül: gyárat épít és korszerűsít, kamionokat vásárol, értékesítői hálózatot épít ki, vásárlókat hódít el vetélytársaitól alacsony áraival. Mindez eurómilliókba került, melynek fedezetét a kötvénypiacon találta meg az üzletember.
Hosszú évek óta először fordult elő, hogy a Nitrogénművek Zrt. tavaly valóban veszteséges lett. A szolnoki gyár az idén sokkal rosszabb mutatókat fog produkálni a több mint féléves működési szünet miatt, így a pozitív eredményt itt is el lehet felejteni.
A műtrágyák értékesítésében - mintegy 20 százalékban - részt vesz egy másik Bige-érdekeltség is, a NZRT-Trade Kft. is. A kereskedőcég egy feljelentés nyomán a Gazdasági Versenyhivatal fókuszába került. A vád szerint a Nitrogénművek különböző csatornákoncsökkentett értékű műtrágyát adott el az NZRT-Tradenek, amit az teljes áron adott el a gazdáknak. A vizsgálat még folyik.
Bárhogy is van, Bige László valóban rákényszerült az áremelésre. Az idei őszi szezonális csúcsra pedig a korábbinál is magasabb árakra készülhetünk. Az üzletember nem titkolja: az áremelésnek még messze nincs vége. Úgy tűnik, a piacért folyó harcot végül mégiscsak megsínylik a gazdák.