Nem alakul kedvezően a Nitrogénművek helyzete, a vállalat a 2023-as évre vonatkozóan 22,6 milliárdos veszteségről adott számot a dublini tőzsdén közzétett beszámolójában.
A cég az ír piacon bevezetett 200 millió eurós kötvényre tekintettel jelentette meg a pénzügyi eredményeit, amely a 2022-es, 30 milliárd forint feletti nyereség után komoly visszaesést jelent.
Múlt pénteken a Fitch Ratings érvényben tartotta az addigi, meglehetősen kedvezőtlen CCC besorolást a Nitrogénművek hosszú lejáratú adóssága kapcsán negatív figyelőlista jelzése mellett.
A hitelminősítő egyben jelezte, hogy nagyon magas finanszírozási kockázatokat lát a 2025 májusában lejáró említett kötvény kapcsán, ami a cég adósságállományának döntő részét teszi ki.
A hitelminősítés érvényben tartása és a rövid indoklás közlése mellett a cég azt is bejelentette, hogy üzleti okok miatt visszavonja a hitelminősítést.
Borúlátó a Standard and Poor's is
Ezután kedden a Standard and Poor's egy fokozattal CCC-re rontotta a Nitrogénművek hosszú lejáratú adósságbesorolását negatív kilátás mellett.
Ez a hitelminősítő szintén azt hangsúlyozta, hogy fokozott refinanszírozási kockázatokat lát az említett, egy év múlva lejáró kötvény kapcsán, igaz a menedzsment mérlegeli a refinanszírozási lehetőségeket.
A menedzsment próbálja kezelni a helyzetet
Mindezek után a Bloomberg megkereste a Nitrogénművek vezetését, és Bige Zoltán stratégiai igazgató, illetve Bige László tulajdonos emailben válaszoltak. Ebben azt hangsúlyozták:
Számos lehetőségen és struktúrán dolgozunk a sikeres refinanszírozási stratégia biztosítása érdekében, amelyet akkor célzunk meg, amikor már jó láthatósággal rendelkezünk az iparági fellendülés és az adókérdés tekintetében, ami a következő hónapokban várható.
Emellett hangsúlyozták, hogy a Nitrogénművek "vonzó szintű finanszírozási likviditással" rendelkezik a kötvényén keresztül. Azt is kiemelték, hogy most a rövid távú finanszírozási igények optimális megoldására összpontosítanak, miközben kezelik a kihívásokat, beleértve a helyi adót, a változékony piacokat és az iparág alulteljesítését.
A hírügynökségnek küldött válasz szerint a menedzsment célja továbbá a hosszú távú finanszírozási stratégia támogatása, amely magában foglalja a további hatékonyságnövelést és a szén-dioxid-mentesítésre való felkészülést.
A kvótaadó milliárdos kiadás jelent
A bevezetett, tavaly 9,8 milliárd forintot kitevő széndioxid kvótaadó kapcsán a cégvezetés azt hangsúlyozta a válaszban: nagy esélyt látnak arra, hogy sikert érnek el az európai bíróságon a magyarországi rendelettel szembeni perben.
Tavaly novemberben Bige László elnök-vezérigazgató azt közölte, hogy a 93 éves Nitrogénművek Zrt. határozatlan időre befejezte a termelést és hozzátette, hogy az üzleti környezet drasztikus romlása miatt nem is tervezik az újraindulást. Bige azonban néhány nappal később meggondolta magát, és kijelentette:
nem állítja le véglegesen a termelést, nem bocsátják el az embereket, és minden lehetséges jogi lehetőséggel élni fognak a vállalat megmentéséért.
Bige szerint a tavaly júliusban megjelent, a széndioxid-kvóta kiosztására és eladására is adóterhet előíró rendelet olyan gazdasági környezetet teremtett, amelyben lehetetlen a többletköltség érvényesítése az árakban.