Egyre több gólya marad itthon télen: ki nem találná, mi az oka

MTI
A gólyák korábban augusztus második felében indultak el Afrikába, a Közel-Keletre és Dél-Európába, hogy ott teleljenek át, de a klímaváltozás következtében az indulás ideje mind jobban kitolódott, ahogy a hazaérkezés is egyre korábbi időpontokra esett. Mostanra azonban az egyre melegebb évszakok hatására mind több gólya dönt úgy, hogy nem vállalkozik a hagyományos őszi vándorlására.

Végvári Zsolt, az MTA Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézetének igazgatója szerint ugyanaz a folyamat játszódik le hazánkban, ami Nyugat- és Dél-Európában már lezajlott, ahol a gólyák jelentős része már nem indul el a hagyományos vándorútjára. Az ökológus szerint ez azt jelenti, hogy megváltozik a madarak túlélési stratégiája, és ezzel együtt az életmódjuk is: vonuló madárból állandóvá válnak.

A gólyák nemcsak azért próbálnak meg itthon áttelelni, mert az egyre melegedő telek hatására helyben is találhatnak táplálékot maguknak, hanem azért is, mert a klímaváltozás hatásaként a Szahara is egyre terjeszkedik, és a madaraknak egyre nagyobb távolságot kellene táplálék, víz és pihenés nélkül megtenniük. Ez pedig azzal a veszéllyel jár, hogy a fiatalabb egyedeknek nagyobb esélyük van elpusztulni az út során. A gólyáknak épp ezért megérheti helyben maradnia télire, mondta Végvári Zsolt.

Az ökológus arról is beszélt, hogy erre a változásra emberi folyamatok is rásegítenek. Az európai vonuló madarak nagy részének ugyanis azt kell tapasztalnia Afrikába érve, hogy a vizes élőhelyek az emberi beavatkozásnak köszönhetően egyre inkább eltűnnek, ráadásul az emberi jelenlét és tevékenység sok helyen közvetlenül is veszélyt jelenthet a madarakra.

Végvári Zsolt arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben az itthon maradt madarakat az emberek etetik és életben tartják, azzal nem segítenek, sőt, egyenesen bajt okozhatnak, mivel olyan egyedeket juttathatnak előnyhöz a többiekkel szemben, amelyek és az utódaik emberi segítség nélkül el fognak pusztulni egy esetleges következő útjuk alkalmával. A madárkövető oldalak információi szerint a térségből elindult gólyák egy része már elhagyta Törökországot és az elkövetkező hetekben érkeznek meg Afrikába.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?