Ausztria megtorpedózná a Mercosur-megállapodást

agrarszektor.hu
A Latin-Amerikai meghatározó államait tömörítő Mercosur-csoportosulással 2000 óta egyezkedik az Európai Unió. Idén júniusban egy olyan megállapodás született a felek között, amely már csak a tagállamok ratifikálására vár. Úgy tűnik, nem minden állam lelkesedik érte, mivel Brazília és Argentína több olyan termékkel is rendelkezik, ami egy szabad-kereskedelmi megállapodás esetén veszélybe sodorhatná az uniós termelést.

Ausztriában az illetékes parlamenti bizottság a tervezett EU-Mercosur megállapodás ellen szavazott. A konzervatív ÖVP, a szociáldemokrata SPÖ és jobboldali-populista FPÖ ugyanazon a véleményen volt a kérdésben, csupán a liberálisok nem értettek egyet. Így a kormánynak ezt a döntést kell képviselnie Brüsszelben is. Ez azt jelenti, hogy a szabad-kereskedelmi egyezményt máris megtorpedózták, mivel az Európai Tanácsban egyhangú döntés szükséges a megállapodáshoz. Az osztrákok döntésében szerepet játszhatott a választási kampány is. A jobboldali-konzervatív kormányzat bukása után ugyanis szeptember 29-én dönt a nép az új vezetőkről. Pillanatnyilag egy szakértői kormány irányítja az országot.

Jön az év vége kihagyhatatlan agrárrendezvénye, a kétnapos siófoki Agrárszektor Konferencia! A december 4-5-i esemény egyedülálló módon foglalja össze és mutatja be az agrárgazdaság legnagyobb érdeklődésre számot tartó, legaktuálisabb témáit. Regisztráljon most az Agrárszektor Konferenciára!

Az osztrák vélemény szerint Dél-Amerikában pusztítják az esőerdőket, hogy legelőket szabadítsanak fel a marhatartás számára, ennek termékeit pedig Európára zúdítják. Ezt nem szabad Európának vámleépítéssel honorálnia. Az unió viszont a világ legnagyobb szabadkereskedelmi zónájának kialakításáról álmodik. Ezzel a számítások szerint éves szinten 4 milliárd euró vámot takarítana meg, és szabad utat nyitna saját termékei számára Latin-Amerikába.

Gazdatüntetés Brüsszelben, júliusban (Forrás: shutterstock)

Az amazóniai esőerdők pusztítása azonban az exportban érdekelt franciáknál és németeknél is kiütötte a biztosítékot. A franciák azonnal jelezték, hogy a maguk részéről meg fogják vétózni a megállapodást, míg a németek az első felhördülés után elcsendesedtek. Nem csoda: nekik fájna a legjobban, hogy az óhajtott olcsó export meghiúsulna. Az osztrákok most azt mondják, számukra az élelmiszerbiztonság és a környezetvédelem miatt fontos, hogy meghiúsuljon a deal. A hazai agráriumot is óvnák a Dél-Amerikából érkező olcsó importtermékekkel szemben.

EZ IS ÉRDEKELHET
A szakértői kormány kancellárja,  Brigitte Bierlein korábban a Mercosur-megállapodás pártján állt. A gazdasági miniszter, Elisabeth Udolf-Strobl is úgy véli, hogy az osztrák vállalkozásoknak több előnyük lenne a szabadkereskedelemből, mint hátrányuk. A közelgő választások után tehát változhat a kérdés megítélése.  Európa és a négy Mercosur-ország (Brazília, Argentína, Uruguay és Paraguay) október végére alakítja ki a megállapodás végleges szövegét. Az új összetételű osztrák parlamentnek már erről kell döntenie.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?