A kétnapos tanácskozáson szóba kerülnek majd a Növényegészségügy Nemzetközi Éve 2020, illetve a klímaváltozás, a nemzetközi kereskedelem (beleértve az online kereskedelmet) és az emberek mobilitása mint a kártevők terjedésének legfőbb kiváltó okai. A Bizottság várhatóan Európa és Közép-Ázsia országaira, továbbá a FAO-ra vonatkozó ajánlásokat fogad el a növények egészségének, a kártevők és kórokozók megfékezésének és a megfelelő felkészültség érdekében. Mindezek a megelőzést és a jobb alkalmazkodást szolgálják, illetve az ellenállóbb növénytermesztési rendszereket, melyekhez a legfrissebb kutatási eredményeket is figyelembe veszik.
"A jelenlegi mezőgazdasági módszereket felül kell vizsgálnunk" - mondta Piotr Wlodarczyk, az Európai Mezőgazdasági Bizottság titkára. "A klímabarát rovarkártevőkezelés képezheti a fenntartható növénytermesztés és -védelem alapját, ami az emberek és állatok egészségét is veszélyeztetető antimikrobiális rezisztencia jelentette fenyegetést is csökkentheti a növényekben." A kereskedelem és emberi mobilitás intenzívebbé válása miatt megnőtt a veszélye a növényi kártevők megjelenésének és terjedésének. Ezért a FAO a jelenlegi kárfelmérési és nyomonkövetési módszerek aktualizálását javasolja, utóbbi kapcsán például a globális kereskedelmi hálózatok rendszerének elemzését.
A házigazda Magyarország képviseletében Farkas Sándor parlamenti államtitkár elmondta, hogy az ország mindig támogatta az Európai Unióban megjelent károsítók jelentette növényegészségügyi kockázatok csökkentését. A haszonnövényekhez kapcsolódó témákon kívül a találkozó foglalkozik a nemek közötti egyenlőség és a vidéki nők jövedelem-diverzifikálását javítani hivatott törekvések alakulásával a térségben.
Címlapfotó: Amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus), izeltlabuak.hu