A lemosó permetezést az év két időszakában lehet elvégezni, ősszel 60-80%-os lombhullásban, illetve tél végén, kora tavasszal a rügypattanás előtt, írja honlapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az őszi kezelés különösen a betegségek, mint például az őszibarack tafrinás levélfodrosodása, vagy a körte ventúriás varasodása elleni védelem tekintetében hatásosabb, a kártevők ellen, mint például a pajzstetvek, levéltetvek és az atkák áttelelő alakjai viszont a tél végi, kora tavaszi védekezések adnak jobb eredményt.
Mindkét károsító csoport esetében hangsúlyozni kell, hogy a teljes nyugalomban lévő alakok elleni védekezés alig hatásos. A kezelés akkor hatékony, ha a károsítók életfolyamatai még nem álltak le (őszi kezelés), vagy amikor már elindultak (tél végi, tavaszi kezelés).
A betegségek elleni lemosó permetezésre engedélyezett réztartalmú készítmények egyaránt hatnak a baktériumos és gombás betegségek ellen. Lemosásra felhasználható még néhány kéntartalmú készítmény is. Azok a szerek azonban, amelyek nem tartalmaznak rezet, nem hatásosak a baktériumokkal szemben. A kártevők ellen többféle olajtartalmú készítmény használható a nyugalmi időszakban. Ez utóbbi károsító csoportnál tanácsos a kezelés szükségességéről előzetes állományvizsgálat alapján meggyőződni. A kártevők áttelelő alakjainak jelenléte már egy kézi nagyító segítségével is könnyen ellenőrizhető, és csak azokat a fákat javasolt permetezni, amelyeken előfordulnak ezek az alakok.
Lényeges, hogy a lemosó permetezést mindig fagymentes időben kell elvégezni. A választott készítményt pedig önállóan kell kijuttatni, nem szabad keverni egyéb növényvédő szerekkel! A lemosó permetezés előtt célszerű a megbetegedett vagy egyéb módon károsodott növényrészeket eltávolítani. A tél végi, kora tavaszi kezelést mindig a metszést követően javasolt elvégezni. A lemosó permetezés hatékony védelmet nyújthat a növények számára, ugyanakkor alkalmazása sajnos gyérítheti a fás részeken telelő hasznos élőszervezeteket is.