Oroszország új stratégia terve 2035-re több mint 140 millió tonna gabonaféle betakarításával számol, ami 24 százalékos növekedés lenne a 2018. évi eredményekhez képest. Ekkorra a belső fogyasztást 86,2 millió tonnára teszi a kormányzat, az exportra rendelkezésre álló árumennyiség - beleértve a hüvelyeseket és az elsődleges feldolgozáson átesett termékeket - 56 milió tonnát tehet majd ki. Ez csak egy millió tonnával lenne több, mint 2018-ban.
A betakarított mennyiség több mint felét a búza adja. Idén 74 millió tonna került belőle a raktárakba. Oroszország legfőbb exportpiaca Szaúd-Arábia, ahová árpából is több mint 2 millió tonnát szállítanak. Csakhogy az országon belüli transzport költségei extrém magasak, valamint az adminisztratív korlátok és az erős rubel is fékezi a búza kiáramlását. Most Oroszország úgy döntött, hogy hosszabb távon komolyan megtámogatja a gabonaaexportot. Ehhez kutatási, termelési, raktározási, feldolgozási és szállítmányozási támogatásokat is rendel.
Ahhoz, hogy a mostani termelési szintet 2035-re 24 százalékkal emelhessék, a tárolási és szállítási kapacitások fejlesztésére 4,3 milliárd dollár (1290 milliárd forint) támogatást irányzott elő a kormányzat. További 50 milliárd dollárt (15.000 milliárd forint) fordítanak a termelési eszközök megújításába, például traktorok és kombájnok vásárlásának támogatásába. A stratégia teljes megvalósítása mintegy 70 milliárd dolláros (21.000 milliárd forint) ráfordítást jelenthet az orosz kormányzat és a magánbefektetők részéről. A szállítás támogatását kiterjesztenék: több termékre (búza, árpa, kukorica), nagyobb területre és többféle szállítmányozási módra (vízi, közúti és vasúti). Erre a célra 2024-ben már 120 millió dollárt (36 milliárd forint) költenének el. A kivitelt segítik olyan intézkedések is, mint amit idén júliusban jelentett be a gazdasági minisztérium: egy éven át nulla vámtarifával hagyhatja el az exporbúza az országot.
Az orosz gabonakereskedelem legnagyobb szereplője maga az állam, de a Glencore is 8, a Cargill pedig 5 százalékos piaci részt hasított ki magának az exportpiacból.