Az Európai Bizottság eredeti tervezete 168,3 milliárd euró kötelezettségvállalást és 153,6 milliárd euró tényleges kifizetést irányzott elő. Végeredményben mindkét társjogalkotó szerv engedni kényszerült, ugyanis a bőkezűbb kiadási keretet támogató parlament 171, illetve 159,1 milliárd eurót szeretett volna elérni, a hangsúlyt a takarékosságra helyező tanács viszont 166,8 és 153,1 milliárd eurót.Hétfőn éjfélkor járt volna le az egyeztetések határideje: amennyiben addig nem sikerült volna megállapodásra jutni, akkor az Európai Bizottságnak új költségvetési javaslatot kellett volna benyújtania 2020-ra..
Monika Hohlmeier, az EP főtárgyalója elsősorban azt emelte ki, hogy sikerült félmilliárd euróval növelni a klímavédelemre szánt forrásokat, valamint több pénz fog jutni a digitalizáció, illetve a fiatalokat célzó különböző programok, például az Erasmus+ és a DiscoverEU finanszírozására. Az előzetes megállapodást még hivatalosan is meg kell erősítenie a két intézménynek, amire akár már jövő héten sor kerülhet.
Megjegyezzük: a 2020 utáni időszakot meghatározó jogszabályi keretek még tárgyalás alatt állnak. A legnagyobb érdeklődés a közvetlen kifizetések (ideértve a termeléshez kötött támogatást is) kiosztásának szabályait övezi. Nagy a valószínűsége, hogy ezek gazdaságonként összesen maximum évi 100 ezer eurót tehetnek ki. A támogatáskorlát kitolására lehetőség lenne a foglalkoztatotti létszám alapján kalkulált munkabér összegével (munkabér-kompenzáció).