Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások nem ajándéknak, vagy jutalomnak számítanak, hanem egyszerűen jár az ágazat számára - mondta el Hamarics Imre, a Rekontir TM Kft. cégvezetője a Portfolio Agrárszektor 2019 konferencián. Ennek az az oka, hogy nemcsak a szomszédokkal versenyeznek a termelők, hanem az egész világ termelőivel.
- fűzte hozzá Hamarics Imre.
Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója a támogatások kapcsán hozzátette, hogy: "ezek a pénzek konkrétan járnak a termelőknek. Meglepődnék, ha valóban 27 százalékos vágást mernének behozni EU-s szinten. A 27 tagországból legalább 8-10-nek nem érdeke, hogy ez a csökkentés létrejöjjön. Ha becsülni kellene, 6-12% közötti csökkenésre számítok."
Meglátása szerint rettenetes mennyiségű pályázat fog visszaesni, a nem teljesítések egyik legfőbb oka, hogy a pályázatok benyújtása idején még nem ment végbe ilyen fokú építőipari drágulás. A megnövekedett költségek egy-egy építéstervezetet teljesen el tudtak lehetetleníteni. Krisán László hozzátette:
Krisán László azt is elmondta, hogy nem kell mindig mindenkit arra rávenni, hogy egy nagyberuházást indítson, főleg akkor nem, ha számítunk valamilyen külső gazdasági hatásra, ami kedvezőtlenül érinthet. Szerinte a napi költségek finanszírozására az agrár Széchenyi Kártya 100 milliósra bővített kerete nyújthat jó megoldást.
Laurinyecz Anita, az UniCredit Bank Hungary Zrt. Agrárfinanszírozás, Európai Uniós Kompetencia Központ és Közszféra Finanszírozás igazgatójának véleménye szerint a támogatásvadászok kiszűrése az intézményrendszer feladata lenne, amiben a projekt korrekt kiírása sokat segíthet.
- fűzte hozzá Laurinyecz Anita. Hozzátette, hogy nem elég a forgóseszközhitel, a globális piacon ugyanis nem fogja tudni megállni a helyét az előállított termék fejlesztések nélkül. A cél, hogy ellenállóvá váljanak ezek a vállalkozások.
Herczegh András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy nagyon fontos lenne, hogy a támogatások kombinálhatók legyenek banki hitelekkel, ezeket jelenleg ugyanis nagyon komoly szabályozás korlátozza és sok esetben előfordul, hogy ez a két kategória kizárja egymást. A szakértő a hitelfelvételek kapcsán elmondta, hogy
A beszélgetés részvevői valószínűnek tartották, hogy az építőipari kapacitások és a maximum 2023 december végéig rendelkezésre álló forrásfelhasználási idő miatt a kiíró jövőre megfontolja, hogy gépberuházási pályázatokat is hirdet.