Az Egyesült Államok felfüggesztette azokat a büntetővámokat, amelyeknek december 15-én kellett volna érvénybe lépniük, és 156 milliárd dollár értékű kínai importra vonatkoztak. Ezzel párhuzamosan Washinton megfelezte azt a korábbi, 15 százalékos pótvámot, amelyet 120 milliárd dollár értékű kínai importa vetett ki még szeptember elsején. Ugyanakkor az elmúlt húsz hónap során több lépésben bevezetett pótvámok legnagyobb része - összesen 250 milliárd dollár importra - érvényben marad, és a kereskedelmi tárgyalások második fordulójára kiindulási alapot jelent. A Financial Times számításai szerint a húsz hónapja tartó konfliktusban
A megállapodást először a kínai külügyminisztérium, majd Donald Trump amerikai elnök erősítette meg egy Twitter-üzenetben - írja a novekedes.hu. Az alku a pótvámok fokozatos leépítéséről szól, cserébe Peking több amerikai árut - elsősorban agrárterméket -és szolgáltatást vásárol, hogy az amerikai-kínai relációban fennálló kereskedelmi deficitet csökkentse. Továbbá intézkedéseket tesz az amerikai szabadalmak jogok védelmére, és (részlegesen) megnyitja piacait az amerikai pénzügyi szektor előtt. Ami az agrártermékeket illeti, sajtóértesülések szerint
Ennek a döntésnek a hátterében az áll, hogy a jó ideje pusztító sertéspestis a kínai sertésállomány jelentős részét megsemmisítette, a húsárak emelkedtek, illetve áruhány alakult ki. Az egyezségre amerikai részről is szükség volt: az amerikai gazdák legalább negyedének jelentős károkat okozott már eddig is a kereskedelmi konfliktus. Csak idén az Egyesült Államok agrárexportjának értéke kétmilliárd dollárral csökkent - írja a portál.
A kereskedelmi háború eddig mindkét félnek óriási károkat okozott. Az idei év első kilenc hónapjában a Kínába irányuló amerikai kivitel 15,5 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbi értékhez képest. Az amerikai deficitet még így is sikerült csökkenteni - az USA-ba érkező kínai import 53 milliárd dollárral esett vissza, míg a Kínába irányuló amerikai export mindössze 14,5 milliárd dollárral csökkent -, csakhogy a kínai import egy része harmadik országokon keresztül került az amerikai piacokra. Eközben Kína exportkitettsége fokozatosan csökken, vagyis a vámok hatása egyre kisebb, az ország területén működő amerikai vállalatok pedig szenvednek a büntetővámoktól.
Donald Trump szerint a kereskedelmi megállapodásnak ez az úgynevezett első szakasza elvezetne majd az egyezmény második szakaszához, amikor összetettebb kérdéseket vitatnak meg: például a kötelező technológiai transzfer, a kínai állami támogatások, vagy a kínai állami vállalatok magatartásának ügyét. A második forduló legkényesebb része kétségkívül a kínai pénzügyi szektor megnyitása lehet.
Címlapkép: shutterstock