A további kereskedelmi akadályok a globális piacok átrendeződését okozhatják - mondta Kimberly Crewther. Hozzátette, fontos, hogy a kereskedelem stabil és biztos pont legyen, hiszen a bizonytalanságot senki sem szereti. Kínai adatok szerint Kína 2023-ban a legtöbb tejterméket Új-Zélandról importálta, őket követte az EU (36%). Ausztrália volt a harmadik számú exportőr. Bár továbbra sem világos, hogy Kína mely termékeket célozhatja meg a büntető vámokkal, de érdemes megjegyezni, hogy az Európai Bizottság adatai szerint a tejsavópor, a tejszín és a friss tej volt a legfontosabb exportcikkek az EU Kínába irányuló 1,7 milliárd eurós (1,8 milliárd dolláros) tejtermékexportjában tavaly - írja a Reuters.
Hollandia, Franciaország, Németország, Írország és Dánia rendelkezik a legnagyobb tejipari kitettséggel a kínai piacon. Hollandia, Dánia és Franciaország szintén jelentős sertéshús-beszállítók, bár tavaly Spanyolország volt Kína legnagyobb beszállítója, amely Kína teljes sertéshúsimportjának közel 23%-át tette ki, ezt követi Brazília és az Egyesült Államok. Cristina Alvarado, az új-zélandi tőzsde adat- és betekintési kereskedelmi igazgatója szerint az EU tejtermékeivel szembeni kínai vámok vagy kereskedelmi akadályok segíthetik Új-Zélandot piaci részesedésének további növelésében.
Kína egyébként mintegy 848 millió dollár értékben importált tejterméket Ausztráliából tavaly a kínai vámadatok szerint. Új-Zélandról származó tejtermék importja 2023-ban elérte az 5,52 milliárd dollárt, ami közel a felét tette ki tejtermék-importjának teljes értékének. Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa április végi kínai látogatása során azt mondta a Reutersnek, hogy az a szándéka, hogy amennyire csak lehetséges, elkerülje, hogy a mezőgazdaság fizesse meg más ágazatok problémáinak költségeit.
Januárban Kína vizsgálatot indított az EU-ból importált szeszesitalokkal kapcsolatban. Májusban viszont az EU kezdeményezett vizsgálatot a Kínából származó, ónnal bevont vagy bevont síkhengerelt vas- vagy acéltermékek ellen. Az Európai Bizottság vizsgálatot folytat a Kínában gyártott elektromos járművek ellen is, ami várhatóan további vámok kivetéséhez vezet. Májusban a Global Times már arról is írt, hogy a kínai cégek az uniós sertéshúsimport esetében is hasonló eljárást szorgalmaznak.