Alberto Fernandez kormánya január elsejével 6,7-ről 12 százalékra emelte a búza, a kukorica, a cirok, a napraforgómag és az árpa exportvámját, a szója és szójatermékek esetében pedig 27,4-ről 30 százalékra emelkedett a kulcs - írja a topagrar.com. És ezzel nincs vége,
Mindez rontja az argentin áruk versenyképességét a nemzetközi piacon, a belföldön ragadó termény pedig lefelé szorítja a helyi árakat - a gazdák mindenképpen rosszul járnak.
Ez persze erősen csökkenti a vetési kedvüket, várhatóan kevesebb búza, árpa és szója termelése mellett döntenek. Argentína nagy kibocsátónak számít az agrártermékek piacán - szójából és kukoricából is 50-50 millió tonnás termelésre képes -, ezért az itteni gazdák döntéseinek hatása van a világpiaci kínálatra is. Elemzők szerint nem kizárt az áremelkedés a búza, az árpa, a kukorica, a gyapot, a földimogyoró, a szója és a napraforgó világpiacán. Mivel a vámemelést előre tudni lehetett, a kereskedők a lehető legtöbb mennyiség kiszállítására törekedtek a vészterhes határidőig. Pillanatnyilag üresek a raktárak.
Argentínában a mezőgazdaság húzóágazatnak számít, az exportált érték döntő hányadát ez az ágazat teremti elő.
Ezért a mindenkori kormány igyekszik minél több bőrt lehúzni az ágazatról, csakhogy ez a visszájára is elsülhet: éppen az egyik legjobban teljesítő szektort kötik gúzsba, ami az ország pénzügyi nehézségeit csak tovább fokozza, és nem tesz jót a foglalkoztatási helyzetnek sem. Az argentin peso az elmúlt négy évben több mint 83 százalékot veszített az értékéből, az infláció éves szinten eléri az 50 százalékot.