A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) reményei szerint az Országgyűlés 2020 elején napirendjére veszi az őstermelőkre, illetve a családi mezőgazdasági vállalkozókra vonatkozó jogszabályt, ugyanakkor ha a tavaszi törvényalkotási sorozatba nem férne bele, akkor későbbre csúszhat a rendszer bevezetése - írja a Napi.hu. Már egy éve tudni lehet, hogy az agrárkamara őstermelői rendszert és az ehhez kapcsolódó adózást megreformáló javaslatainak része lenne egy új társasági forma, a családi mezőgazdasági vállalkozás (csmv) bevezetése lenne. Az azóta megtörtént társadalmi és szakmai egyeztetések során ugyanakkor kiderült, hogy túl ambiciózus volt ez eredeti elképzelés, miszerint az őstermelői tevékenység és a csmv "kettős" lefedheti a teljes ágazatot, ezért szükség lehet egy átmeneti működési formára is.
A tapasztalatok birtokában a NAK némileg módosította az eredeti javaslatot. Az újabb elképzelések szerint a természetes személyek tisztán őstermelői tevékenységként vagy őstermelői gazdaságként végezhetnék a mezőgazdasági munkát. Utóbbi egyfajta "hibrid" elegye lenne a jelenlegi családi gazdaságnak és a közös őstermelői igazolvánnyal működő közösségnek. Aki pedig jogi személyként kívánja folytatni, az a speciális kft.-nek tekinthető csmv-ben dolgozhat.
Fentiek adózási részét a NAK és az agrártárca egyeztette a Pénzügyminisztériummal (PM). A javaslat elfogadása esetén az őstermelőket 10 millió forintos éves árbevétel alatt nem terhelné a személyi jövedelemadó és a szociális hozzájárulási adó, e határ átlépése esetén is csak az átlépett összeg után kellene szja-t és szochót fizetni. Az őstermelői gazdaság ennek háromszorosáig, azaz 30 millió forintig lehetne adómentes. A NAK elképzelése szerint a csmv évi 50 millió forintos szintig kaphatna adókedvezményt adóalapot csökkentő tételeken keresztül. Más kérdés, hogy a PM álláspontja szerint a csmv utáni adózást azt követően lehet csak szabályozni, miután a csmv-ről végleges döntés születik.