Február 12-én 3300 kiállítóval nyílik az idei nürnbergi Biofach szakkiállítás és vásár. Szerdától szombatig 50.000 látogatót várnak 130 országból. A kiállításon a piaci trendekről is tájékozódni lehet, amit konferenciák, előadások is támogatnak. Ennek apropóján vesszük sorra a német biopiac számait.
A világ legnagyobb biopiaca az USA mintegy 40 milliárd eurós forgalommal, Németország a második helyen áll 10 milliárd eurós értékkel (2017.), a harmadik Franciaország 8 milliárd euróval. A kínai piac is számottevő, mintegy 6 milliárd eurót generál ez a szegmens - áll a német ökológiai élelmiszeripari szövetség (BÖLW) jelentésében.
2019-ben mintegy másfél millió hektáron termeltek bio/öko minősítésssel rendelkező gazdaságok Németországban, ami a termőterület 9 százalékát tette ki. A megtermelt terméket tekintve a legmagasabb a hüvelyesek területi részaránya a biotermelésben, mintegy 20 százalékos, ezt követi a gyümölcsösök nagyjából 17 százakos területi részaránya. Az ökogialiag "művelt" legelők részaránya mintegy 16 százalékos, teljes kiterjedésüket tekintve mégis ezek foglalják el a legtöbb földet: nagyjából 760 ezer hektár sorolható ebbe a kategóriába, míg az ökoszántók csak 560 ezer hektárt fednek le.
Az állati termékek előállításában a legmagasabb biorészarányt a juhhús és tojás adja (11-12%), de az összmennyiséget tekintve messze a biomarhahús vezet, ebből 2018-ban 55 tonnát állítottak elő a németek. Biosertéshúsból 25,7 tonna, biobaromfiból 21 tonna került a piacra. A legnagyobb éves növekedést viszont a biotej termelése mutatja, 18 százalékos ugrással már az ezer tonnát közelítette 2018-ban. Ez a szektor produkálja a legnagyobb árbevételt is, 11 milliárd eurót hozott a termelők zsebébe 2017-ben.
A biotermékek többsége 25 százalékos felárat élvez a konvencionálisokhoz képest, de például a biosertéshús több mint a duplájába kerül a normál sertéshúsnak.
Egy közvéleménykutatás szerint 2019-ben a 83 millió németből 27 millió csak ritkán fogyasztott biotermékeket. A preferenciák alig változtak az elmúlt években.