Az ország uniós csatlakozását követően éveken át támogatni lehetett a termelői csoportok létrehozását, és évről évre csökkenő mértékben, de a működési költségeikhez is hozzá lehetett járulni az alapításuktól számítva 5 éven át. A támogatás összegét a csoport éves értékesített termelése alapján számították ki egy bizonyos felső határig.
Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló rendelet szerint támogatásban csak olyan termelői csoportok részesülhetnek, amelyeket a tagállam legkésőbb 2013. december 31-ig (a hétéves pénzügyi ciklus végéig) hivatalosan elismer - derül ki az Európai Unió Törvényszékének ítéletéből. Csakhogy a támogatást szabályozó hazai 81/2004. FVM rendelet 2015. szeptember 17-ig volt hatályban, így a termelői csoportok támogatása továbbra is zajlott. (A "félreértést" az okozhatta, hogy a vidékfejlesztési források a futó pénzügyi ciklus határidején túl jellemzően két évig még felhasználhatóak, ám ez a lehetőség az építéssel járó beruházások befejezését szolgálja - agrárszektor.hu.)
A Bizottság 2015. szeptember 7. és szeptember 11. között a termelői csoportok részére nyújtott támogatásokra vonatkozó ellenőrzéseket folytatott le. Megállapította, hogy Magyarországon
A Bizottság rámutatott, hogy az ÚMVP nem tartalmazott hivatkozást e kiegészítő jogállásra nézve, így ezt a Bizottság nem is hagyhatta jóvá. A Bizottság a 2017. február 10-i levelében közölte, hogy a fenti okokból javasolja Magyarország 28.469.656 euró uniós finanszírozásból való kizárását. Magyarország megtámadta a határozatot, de álláspontját nem tudta megvédeni a bíróság előtt, így mára bizonyossá vált:
Ez eltörpül a Groupama Aréna 19,5 milliárd forintos építési költsége mellett, viszont csaknem négyszer annyi pénz, mint amennyit a termelők különféle minőségbiztosítási rendszerekhez való csatlakozására fordítottunk.