Egy amerikai gazdának 265 millió dollárt ítélt a bíróság, miután megállapította, hogy Bayer és a BASF dikamba hatóanyagú gyomirtója felel a barackültetvénye kipusztulásáért. A Bayer "egyértelműen nem ért egyet" a szombati (február 15-i) ítélettel, és "haladéktalanul fellebbezni" fog. A BASF hasonlóképpen nyilatkozott - írja a farminguk.com.
A Missouri államban élő őszibarack-termelő, Bill Bader azért perelte be a német agrokémiai óriásokat, mert szerinte a gyomirtójuk tehet a barackfák pusztulásáról. Azt állítja, hogy a gyomirtó a szomszédos gazdaságokból sodródhatott át a fáira. A Bayer szerint nem mutattak be a bíróságon olyan bizonyítékot, ami alátámasztotta volna, hogy a dikamba a felelős a károkért. Azonkívül emlékeztetett rá, hogy a gyomirtásnak csak egyik módja az, hogy a dikambára rezisztens növényeket vetünk, majd ezeket lepermetezzük a gyomirtóval. Legalább ennyire fontos az integrált növényvédelem, ami nem a genetikailag módosított növények termesztésére, hanem a technológia komplex fejlesztésére törekszik.
Ezzel azt akarták mondani, hogy ha még kimutatható is lett volna a dikamba az állományban, akkor is kérdéses, hogy kinek a hibájából került a fákra olyan mennyiségben, hogy azok elpusztulhassanak. Nem ártana ugyanis tudni, hogy a dikambás állománypermetezés csak a vele szemben ellenálló kultúrákban lehetséges a haszonnövény károsodása nélkül. Hogy egyértelműbb legyen a nyilatkozat, a Bayer hozzáfűzte: a génmódosított növények és a hozzájuk kapcsolt technológia csakis együtt alkalmazva biztonságosak, és csakis úgy, ahogy az az utasításban le van írva. Az amerikai bíróság ezt nemigen érthette, így 265 millió dollár fizetésére kötelezte a Bayert.