A méztermelő méhek remekül érzik magukat az amerikai Louisiana államban, ahol tengernyi virágos növényt találnak maguknak, hogy nektárt gyűjtsenek a mézhez - de minden tavasszal megjelennek emberek villástargoncákkal, hogy teherautókra pakolják fel a kaptáraikat, és elvigyék őket a napsütötte Kaliforniába - írja az Index. Ha nem így lenne, akkor a nyugati államban nem teremne annyi mandula, áfonya és eper, ám ez csak az érem egyik oldala, a méhészek jövedelmének is tetemes hányadát teszi ki a bérbeporzás. Egyedül a mandulatermesztés több mint 5 milliárd dolláros üzlet Kaliforniában.
A gazdák napnyugtakor kezdik az elképesztő mennyiségű méhcsalád összegyűjtését. Egyetlen teherautón körülbelül 15 millió méh fér el, és összesen 30 milliárdot visznek Kaliforniába, szóval igen méretes konvojok indulnak útnak az Egyesült Államok minden területéről. A méhészek minden egyes megrendelésre több kaptárat előkészítenek, arra az esetre, ha az út során elpusztulna egy méhcsalád. Az utazás Louisiana államból három napig tart, és nem lehet hosszabb időre megállni, nehogy a méhek el akarják hagyni a kaptáraikat. Aztán amikor megérkeznek, a méhek úgy várják már, hogy szabadulhassanak, hogy kirepülnek, és hatalmas fekete felhőbe tömörülnek.
A dolog annyiban nem természetes, hogy Kaliforniában a mandula megnövekedett népszerűsége miatt megállás nélkül bővítették az ültetvényeket, és több fa lett, mint amennyit a helyi méhek képesek lennének beporozni. 1997-ben még alig több mint 200 ezer hektáron voltak mandulafák, húsz évvel később már 540 ezer hektáron. Természetesen ott is vannak méhek, félmillió kaptárnyi, de csupán a mandulák beporzásához 2 millió kaptárnyi méh szükséges, ami az USA teljes méhkészletének több mint kétharmada.