Uwe Feiler a zöldpárti frakcióból érkező egyik kérdésre válaszolva mondta ki, hogy a glifozát kiskerti engedélyét még ebben az évben visszavonják. A zöldek agrárszekértője, Harald Ebner szerint érthetetlen, hogy lehetett ilyen sokáig szabadfelhasználású kategóriában tartani egy totális gyomirót. Szerinte erre a kiskertekben senkinek nincs szüksége, és a magánszeméylek nem is tudnak bánni vele - írja a topagrar.com.
- érvelt a zöldpárti szakember. Hozzátette: ezzel még a forgalmazott mennyiség töredéke kerül csak kivonásra, az igazi nagy felhasználók továbbra is hozzájutnak a gyomirtóhoz. (Megjegyezzük: nem a mezőgazdaság, hanem a vasút a legnagyobb glifozát-felhaszló, mivel a sínek közül így lehet a legegyszerűbben kiirtani a gyomot. A kiskertekben sem a földet, hanem jellemzően a térkőburkolat réseiből előbújó gazt, illetve a kerítések alját szokták permetezni vele, ahol a fűnyíró már nem boldogul - agrárszektor.hu.)
Ennek megfelelően Németország 2023-tól tervezi a glifozát mezőgazdaságból való kivezetését, remélve, hogy ekkorra a gyakorlat már rendelkezni fog megfelelő alternatívával. Mint az ismert, az agráriumban leginkább tarlóápolásra és állományszárításra használják a szert. Tavaly május óta már a glifozát eddigi alternetívája, a dikvát sem alkalmazható. Míg a gyomirtás megoldható kapálással, az állományszárítás nem. A termelők a termés minőségének romlásától tartanak, ami a gombatoxinok révén egészségügyi hatásokkal is járhat a fogyasztókra nézve.
Németország tavaly szeptemberben döntött úgy, a glifozát fokozatos kitiltásával teszik elviselhetőbbé a hatóanyag-kivonást, e folyamat első lépése a kiskerti engedélyek visszavonása, de sor fog kerülni vasúti pályák, a tarlók és az érésgyorsítás ügyére is. Magyarországnak nincs ilyen kivonási stratégiája.