Az éves árbevétel mintegy 60-70 százalékáról kell lemondaniuk a hazai dísznövényágazat szereplőinek a koronavírus-járvány miatt - mondta a Magyar Nemzetnek Orlóci László, a Magyar Díszkertészek Szövetségének elnöke. Hozzátette, mivel a termesztésben és az értékesítésben a tavaszi időszak jelenti a főszezont, komoly érvágást okoz az ágazatnak a világjárvány. A szakember szerint a mostani válság számos vállalkozást a megszűnés veszélyével fenyeget. Mivel a legtöbbnek nincs tartaléka, ezért egy 60-70 százalékos kiesés a biztos csődöt jelenti, az újrakezdés - vis maior intézkedés nélkül - szinte kizárt.
A szövetség felmérése szerint az ágazat éves bevétele 465,2 milliárd forintot, ebből az árudák és virágboltok forgalma mintegy 280 milliárd forintot tesz ki. Az elnök szerint a nagyobb kertészeti árudákban és virágboltokban alig van forgalom, csupán a kisebb boltokban, illetve közvetlenül a termelőknél találkozni vásárlókkal. Holott ebben az időszakban a korábbiaknál is fontosabb lenne, hogy az otthonukban ragadt emberek értelmes kikapcsolódást találjanak. - A kertészkedés - akár a kiskertben, akár a balkonon - nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is hasznos elfoglaltságot jelent. Épp ezért a szövetség hamarosan kampánnyal szeretné népszerűsíteni az otthoni kertészkedést.
A kiskereskedők és a termelők mellet a szaporítóanyagok forgalmazásával foglalkozó cégek is komoly bajban vannak. A megrendelt áruk már a raktárakban állnak, több száz millió forintos tételben.
- fogalmazott a szövetség elnöke. Majd megjegyezte: ha a hazai termesztés és kereskedelem padlóra kerül, akkor azonnal ellepi a piacot a külföldi áru, holott jelenleg a legtöbb egynyári és évelőnövény, valamint faiskolai áru hazai termelőktől, magyar munkaerő által kerül a piacra.
A mostani válság nem hazai jelenség, Hollandiában is hegyekben áll a rothadó virág a csarnokokban. A holland kormányzat azonban a magyar agrárkárenyhítési rendszerhez hasonlóan fenntart egy vis maior alapot, amelyből a termelők és a kereskedők is részesülhetnek. Itthon a virágpiac szereplőinek nincs ilyen védőhálójuk, ráadásul a hazai biztosítók nem is kötnek ilyen jellegű szerződéseket, így az ágazat kiszolgáltatott helyzetben van.
- fogalmazott Orlóci László.
Első lépésként a piaci szereplők összefogásának köszönhetően azokat a virágokat, amelyeket nem tudnak értékesíteni, elkezdték szétosztani az áldozatos munkát végző egészségügyi és segélyszervezeti dolgozók között. A kommunikáció az ágazati szereplők között és a döntéshozókkal is folyamatos. Vasárnap válságtanácskozást tartott a szervezet, a szövetség elnöke tegnap a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökével egyeztetett, ma (03.26.) pedig a szövetség az Agrárminisztérium elé terjeszti az ágazat helyzetét összegző és a szervezet javaslatait tartalmazó dokumentumot.