Újabb intézkedéseket léptett életbe a kormány a gazdaságvédelmi akcióterv részeként annak érdekében, hogy mérsékelni lehessen a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásait a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban. A változtatásokról szóló jogszabályok az április 10-i dátumozású, 71. számú Magyar Közlönyben jelentek meg.
1. Adó- és járulékkedvezmények:
Az intézkedések részeként további veszélyeztetett ágazatok, illetve vállalkozások kapnak adó és járulékkedvezményeket, amelyeket márciusban, áprilisban, májusban és júniusban lehet igénybe venni. Az újabb kedvezményezettek a következők:
- A dísznövény szaporítóanyagok forgalomba hozatalával foglalkozók
- Az egyéb nem évelő növényeket termelők és az egyéb évelő növényeket termelők, akiknek a megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételük 30 százaléka virágok - ideértve a vágni való virágot és a virágsarjat is - termesztéséből származott. Hasonlóan kedvezményre jogosultak a vágott virág, a virágcsokor és hasonló termékek kereskedelmi értékesítésének előkészítésével vagy a fonásra szánt növényi termékek termesztésével foglalkozók.
- A dísznövény nagykereskedők
- A dísznövény kiskereskedelemmel foglalkoznak
- A vadgazdálkodási szolgáltatók
- A pálinkakészítők
- A kisüzemi sörfőzők
- A szőlőbor termelők
- A szőlőtermelők .
2. Vidékfejlesztési Program:
Változnak a Vidékfejlesztési Programmal kapcsolatos egyes szabályok is. Így például ha a projektek befejezése, illetve a vállalt projektszintű mérföldkövek befejezése hat hónaptól kevesebbet csúszik, nem kell szerződést módosítani. Emellett a záró kifizetési igénylést előzetes helyszíni ellenőrzés nélkül is jóvá lehet hagyni, papíralapú okirat benyújtása helyett arról elektronikus úton is elegendő másolatot küldeni, illetve a már elrendelt, de még nem teljesített helyszíni szemle és helyszíni ellenőrzés végrehajtását fel kell függeszteni. Szintén könnyítés, hogy a projektek támogatási szerződésben rögzített fizikai befejezés tervezett napja, a mérföldkövek időpontja és a záró kifizetési igénylés benyújtási határideje három hónappal meghosszabbodik.
3. Testületi ülések:
A megjelent szabályozás szerint változtak a különböző testületi ülésekre vonatkozó szabályok is. Ezek lényege, hogy a különböző működési formák esetében az egyes döntések meghozatalának határidejét meghosszabbítják, vagy lehetővé teszik, hogy alacsonyabb szintű fórum hozza meg a döntést, de ezt utólag jóvá kell hagynia a legfőbb szervnek is. Emellett a rendelkezések belső szabály hiányában is lehetővé teszik az írásbeli vagy elektronikus döntéshozatalt.
4. Csökkentett munkaidős foglalkoztatás:
Megjelent az a jogszabály is, amely lehetőséget nyújt a csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatására. Hal olyan csökkentett munkaidős foglalkoztatás valósul meg, ahol a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét elérő, de a hetven százalékát meg nem haladó részmunkaidőt alkalmaznak, a kieső munkaidőre járó rész hetven százalékának megfelelő támogatásra lehet jogosult a munkavállaló. Az intézkedés célja a foglalkoztatás további fenntartása a veszélyhelyzet ideje alatt is.
5. Agrár Széchenyi Kártya:
Változtak az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitelének szabályai is. Legfeljebb kétszázmillió forintra emelték a szerződéses összeget, amelyhez csekély összegű támogatás vehető igénybe a kamatra, a kezelési költségre, illetve a kezességi díjra és költségekre.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közleménye szerint a megszületett intézkedések tartalmazzák a köztestület korábban megfogalmazott javaslatait. A gazdasági szereplők a NAK-nál az e célra létrehozott forródrótos telefonszámon (+36 1 803 62 33), illetve a megyei agrárkoordinációs munkacsoportoknál is jelezhetik a járvánnyal összefüggő észrevételeiket. A szervezet megyei igazgatóságai a NAK portálján is elérhetők.