Az Európai terméskilátások kapcsán meg kell említeni, hogy az orosz termés igen jó - csaknem 74 millió tonna, ami az utóbbi 8 év második legjobb eredménye - de a kereslet is az, köszönhetően a gyengélkedő rubelnek és az erős eurónak, ami komolyan megdrágítja az uniós árut az orosszal szemben.
Ugyanakkor Európában jócskán elmarad a termés a várakozásoktól, főleg Franciaország (-25%) és az Egyesült Királyság (-35%) tekintetében. Mindazonáltal az európai gabona iránti kereslet nyilvánvalóan erőteljesen növekedhet a magas árak ellenére is. Amit egyrészről az erőteljes kínai kereslet - Jangce áradás jelentős károkat okozott -, másrészről az Egyesült Királyság (az utóbbi 30 év legrosszabb búzatermése) kényszerű importja indokolhat. Harmadrészt pedig - érzésem szerint - a koronavírus okozta bizonytalanságok egyes a belső igényeiket nagyrészt importból kielégítő országokat készletezésre sarkallhatnak, valamint Afrika növekvő igénye is támaszthatja a búza jegyzéseket.
A búza felvásárlása kapcsán kettő helyzet van kialakulóban. A termelők a felfelé kúszó árakban bízva még kivárnának az értékesítéssel, ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a naprafogó betakarítása már elkezdődött és a kukoricáé is a nyakunkon van. Kelleni fog a raktárkapacitás!
A képet árnyalja ráadásul, hogy a hazai malmok a búza nagyrészét már beszerezték az export pedig még nem indult be isten igazából.
Minazonáltal érdekes, hogy a termelési adatok fundamentálisan nem indokolják ebben az időszakban ezeket az árszinteket! Lehet, hogy mégsem lesz idén rekordközeli termés?
Írta: Dózsa Gergely - Takarékbank Agrárcentrum