Fontos, sokakat foglalkoztató kérdés, hogy árvíz, belvíz bekövetkezésekor azonnal kell-e jelenteni vis maiort a minimumkövetelmények (gyomosodás, cserjésedés, veszélyes gyomnövények jelenléte) nem teljesítése miatt? A vis maior-eseményt a kár észlelésétől számított 21 napon belül, de legfeljebb 6 hónapon belül lehet bejelenteni elektronikus úton a Magyar Államkincstár online felületén, írta meg a NAK. Arra azonban feltétlenül ügyelni kell, hogy a jelenlegi szabályok szerint a bejelentés napja egyben a vis maior-esemény lezárásának napját is jelenti - ami viszont elgondolkodtató.
Fontos az is, hogy az árvízzel, fakadó és szivárgó vizek által veszélyeztetett, valamint vízjárta területeken, illetve a nagyvízi mederben az árvizet vis maiornak nem lehet elismerni, mert az adott egységen ez nem számít rendkívüli eseménynek. (Nagyvízi meder: a vízfolyást vagy állóvizet magában foglaló terület, amelyet az árvíz levonulása során a víz rendszeresen elborít, és amelyet a mértékadó árvízszint vagy az eddig előfordult legnagyobb árvízszint közül a magasabb jelöl ki; 1995. évi LVII. törvény.)
Figyelni kell arra, hogy e területeken nem kell jelenteni vis maiort, főleg ne a minimumkövetelmények nem teljesülése miatt, mert akár el is veszthetőek az adott nagyvízi mederben lévő terület támogatása. Kiváltó ok hiányában, az előzőekben leírtak szerint, a táblára adható támogatás adott évben lenullázódik, s még a túligénylés szankcióját is magával hozhatja!