A körtefa metszése minden évben fontos feladat, ha azt akarjuk, hogy a korona megfelelő méretű és formájú legyen, így elérhesse a legnagyobb terméshozamát. Cikkünkben bemutatjuk, hogy néz ki a körtefa metszése után annak ideális alakja és milyen eszközökkel érjük el a megfelelő fejlődést; mindemellett irányt mutatunk, hogyan történik a körtefa metszése kezdőknek, haladóknak egyaránt. Mutatjuk, a körtefa metszése permetezése miért fontos és milyen problémákkal kell számolnunk, ha elmulasztjuk azokat!
Miért fontos a körtefa metszése?
A gyümölcsfák metszése már egészen fiatal koruktól kezdve kiemelt fontosságú: befolyásolni kell a koronát, hogy az egyenletesen nőjön, a főágak ne érintkezzenek egymással, emellett a lomb sűrűségét is megfelelően karban kell tartanunk, hogy a körtefa metszése után minden termést egyformán érjen a meleg és a fény, a körtefa koronája szellős maradjon. Az körtefa metszése számos célt szolgál, többek között akadályozza a betegségek kialakulását és azok terjedését, illetve kezelhető méretűvé, tömörségűvé, könnyen szüretelhetővé teszi a koronát.
A fiatal körtefa ideális alakja, mérete
A fiatal körtefa metszése nagyon fontos a későbbi korona kialakítása céljából. A körtefa metszése legelőször az ültetéssel egyidőben történjen, a fa magasságát a talajtól számítva 80-100 centiméterre állítsuk be, ez ideális magasság lesz a későbbiekben is. A kifejlett körtefa koronája szétterülő, kerekded, maximum 5 méteres magasságú és szellős, a napfény könnyen átjárja a belső gyümölcsöket is. Ha a facsemetének már több, a talajszinttől kevesebb, mint 50 centiméterre lévő elágazása van azokat távolítsuk el, illetve metsszük le a 60°-nál kisebb szöget bezáró ágakat is. Késztessük a koronát még fiatal korában erőteljes elágazásra, a cél a sudaras elrendezés kialakítása!
A körtefa metszése mikor történjen?
A körtefa metszése a tél végén, tavasz elején történjen, mindenképpen még rügyfakadás előtt. Ha túl korán történik a körtefa metszése, a fa túlzott vegetatív növekedésnek indul, illetve fagyási sérüléseknek teszi ki a körtefa ágait. A körtefa metszése mindemellett koronaalakítás céljából történhet tavasszal, nyáron is: ezek könnyű metszések, amelyek korában tartják a burjánzó koronát, segítenek a fa energiáit helyes irányba terelni. Ügyeljünk rá, hogy a körtefa metszése még a nyár dereka előtt történjen meg, utána semmiképp, ugyanis az már rossz hatással van a termésre.
A körtefa metszése kezdőknek
A körtefa metszése során a sudaras elrendezés kialakítására és megtartására törekszünk: a sudár a fa középső, domináns ága, amelyet másodlagos vezérágak fognak közre. A körtefa ágai eredendően fölfelé törekednek, ezzel jellegzetes, oszlopszerű koronát alakítanak ki. A vízszintes terebélyesedés később alakul ki, amikor a körtefa termései növekedni kezdenek, ezzel lehúzzák a termőágakat. A sok körte olyan súlyos is lehet, hogy vízszintesre húzza a körtefa ágait!
A vízszintes terebélyesedésre rásegíthetünk mi magunk is: húzzuk vízszintes pozícióba az ágakat, majd kössük azokat földbe vert karókhoz kipárnázva, hogy a gally ne sérüljön (használhatunk súlyokat is). Érjünk el minimum 60°-os szöget a sudár és az ágak közt - ha ez sehogy sem jön össze, váljunk meg az ágtól! Ha a körtefa koronáját így alakítjuk ki, akkor azt a jövőben könnyű lesz metszeni, permetezni, szüretelni. A körtefa metszése során fontos a körtefa tövéből előtörő sarjhajtások, illetve a domináns ágakon megjelenő, függőleges, terméketlen vízhajtások eltávolítása is, amelyeknek kifejlesztésébe a körtefa csak feleslege energiákat ölne.
Az öreg körtefa metszése
A körtefa leggyakoribb betegségei közé tartozik a tűzelhalás, amely egy baktérium okozta súlyos betegség, jellemző lehet az öreg körtefákra. Egy-egy öreg körtefa metszése során törekedjünk arra, hogy a beteg, tűzelhalással érintett részeket metsszük le a lehető legkisebb veszteséget okozva a fának. A károsodott részek eltávolítását kísérje egy visszafogott koronaritkító metszés, hogy a fa jobban szellőzhessen. A körtefa ifjító metszése is elvégezhető, ha egyes részei már nagyon öregek, nem teremnek: ekkor egy viszonylag nagyobb területet távolítsunk el a körtefa metszése során, hogy teret nyissunk az újabb hajtásoknak.
A körtefa metszése milyen eszközökkel ajánlott?
- fiatal fáknál: mellévágó olló (metszőolló)
- idősebb fáknál: mellévágó olló + ágvágó, ágfűrész, kacorkés, láncfűrész
Védekezés a körtefa betegségei ellen
A körtefa leggyakoribb betegségei a következők:
- tűzelhalás;
- monília;
- rozsda;
- lisztharmat;
- varasodás;
- mikoszferellás foltosság.
E betegségek ellen minden lehetőséget meg kell ragadnunk, hogy védekezhessünk. Fontos a télvégi/koratavaszi metszés, az elhalt, illetve beteges részek eltávolítása és az előző évről megmaradt, betegséget hordozó gyümölcsmúmiák leszedése, elégetése is. A körtefa metszése mellett kiemelt fontosságú a fa védelmi rendszerének felépítésében a körtefa permetezése is, ami történhet kórokozók és kártevők, például levéltetvek ellen egyaránt.
A körtefa permetezése mikor ajánlott?
A koratavaszi lemosó permetezés mindenképpen jót tesz a körtefa egészségének: ez a permetezési módszer csökkenti vagy teljesen megszünteti az előző évről áttelelt kórokozók mértékét. Ha eddig nem ismert betegség jelenik meg körtefánkon, minden esetben próbáljuk a betegséget csírájában elfojtani!
Körtefa metszése YouTube videók segítségével
A körtefa metszése kezdőknek, haladóknak egyaránt okozhat fejtörést a leírtak ellenére is. Ebben az esetben javasoljuk, hogy vegyünk igénybe képi vagy videós segítséget. A körtefa metszése YouTube videók tucatjainál mutatja be a vizuális típusok számára, hogyan néznek ki a vízhajtások, milyen a körtefa ideális, sudaras elrendezése! Fontos: tájékozódjunk megfelelően, mielőtt szakszerűtlen módon belefogunk egy körtefa megmetszésébe!