Végzetes is lehet, ha nem figyelsz eléggé: ezek a madáretetés legfontosabb szabályai

Végzetes is lehet, ha nem figyelsz eléggé: ezek a madáretetés legfontosabb szabályai

agrarszektor.hu
A madáretetés szezonja november közepén, a tartós fagyokkal kezdődik. Téli kertünk szárnyas vendégeinek városokban és vidéken egyaránt segíthetünk madáretető kihelyezésével, zsírban és tápanyagban gazdag eleség biztosításával. A Budakeszi Vadaspark is készül a madarak téli védelmére. Az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és teendőket az alábbiakban foglalták össze.

Az őszi beköszöntével nem minden madár vonul el melegebb égtájakra. Számos faj, mint a cinege, a nagy fakopáncs, a szajkó, a rozsdafarkú vagy a meggyvágó inkább hazánkat választja az átteleléshez. A tél sikeres átvészelésében mi is segíthetjük kertünk vendégeit, ha ismerjük és betartjuk a következő fontos szabályokat.

Csak télen etessünk!

A madáretetés nem véletlenül kizárólag a téli hónapok tennivalója. Szárnyas barátaink csupán a hideg időkben szorulnak emberi gondoskodásra. A nyári hónapok során az erdők és a mezők bőven ellátják őket megfelelő táplálékkal, például gilisztákkal, rovarokkal, bogarakkal és különböző magokkal. Éppen ezért a madarakat a téli hónapokat követően semmiképpen ne etessük. Ellenkező esetben hozzászoknak a szinte tálcán kínált eleséghez, ezért a későbbi madárpopuláció képtelen lesz gondoskodni magáról, hosszú távon életképtelenné válik.

Napraforgómagot, faggyút igen, kenyeret és morzsát ne!

A madarak kedvenc téli eledele a faggyúba kevert napraforgómag, amiből kisebb-nagyobb golyókat formázva tápláló "cinkegolyókat" készíthetünk. Az etető tartalmát kiegészíthetjük túróval vagy szalonnával, valamint az állatkereskedésekben kapható magkeverékekkel is. Jó megoldás még az alma, amit fák és bokrok ágaira akaszthatunk.

A kenyér azonban többet árt, mint használ. A kenyérdarabok csak a madarak begyét telítik el, tápértékkel nem szolgálnak. Ráadásul az etetőben hagyott morzsák hamar meg is romlanak, ami súlyos bél- és gyomorgyulladást okozhat az énekes- és vízimadaraknak egyaránt.

A madáretető legyen fedett és védett!

A jó etető megvédi a madarakat a ragadozóktól és szárazon tartja a kihelyezett eleséget. Tegyük magasra, készítsünk rá tetőt és ellenőrizzük naponta. Ha szükséges, söpörjük le róla a maradékot is és friss élelemmel töltsük fel.

Fontos!

  • Ha a madáretetést egyszer elkezdtük, ne hagyjuk abba a következő év tavaszáig! A madarak idővel megszokják segítségünket, és számítanak arra, hogy az etető mindig tele lesz eleséggel.
  • A madáretetőt mindig tartsuk szemmel, rendszeresen töltsük újra!
  • Gondoskodjunk az itatásról is, mindig legyen víz is az etetőben!
  • Kerüljük a sózott, cukrozott élelmet! A fűszeres ételek felgyorsítják az állat anyagcseréjét, amitől nagyon hamar kiszáradhat.
  • Kenyér helyett almát, magokat, sótlan faggyút vagy kölest szerezzünk be!
Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?