Szobanövényt nevelni, gondozni közel sem olyan egyszerű, mint azt sokan gondolnák. Számtalan hibalehetőség van, és ha nem figyelünk eléggé, akár a növényeink halálát is okozhatjuk. Most megmutatjuk, hogy melyek azok a leggyakoribb bakik, amiket el lehet követni, és jól látszik, gyakran a túl sok gondoskodás épp annyit árt, mintha elhanyagolnánk kedvencünket.
1. Túlöntözés
A túlöntözés az egyik leggyakoribb oka a szobanövények pusztulásának - írja a balconygardenweb.com. A sok víz a gyökerek rothadásához, és gombás betegségek kialakulásához vezethetnek. Ha hirtelen elkezd sárgulni, lógni növényünk levele, akkor várjunk kicsit míg megszárad a termőtalaj teteje, dugjuk be néhány centiméter mélyre ujjunkat a földbe, és így ellenőrizzük a nedvességet.
2. Rossz vízelvezetés
A rossz vízelvetés komoly problémákat okozhat, hiszen, ha nincs hova elfolynia a víznek, felhalmozódhat a cserép alján, ez pedig gyökérrothadáshoz, vagy akár teljes puszutláshoz is vezethet. Fontos, hogy mindig olyan cserépbe ültessük növényeinket, melynek lyukas az alja, a felesleges víz így könnyen el tud majd szivárogni öntözéskor.
3. Túl sok vagy túl kevés fény
Gyakori probléma, hogy túl sok, vagy épp túl kevés fényt kap a növényünk, sokan ugyanis megfeledkeznek róla, hogy nem minden szobanövénynek ugyanolyan a fényigénye A sok fényt igénylő növények árnyékos helyen hamar elpusztulnak, a kevés fényt igénylők pedig megégnek a napon. Ha tehetjük, minden növényvásárlás előtt olvassunk utána, mely növények alkalmasak a lakásunkba, és melyek tudják majd a legjobban kihasználni az elhelyezkedését.
4. Rendszertelen, hiányos műtrágyázás
A tápanyagok hiánya fakó levelekhez és gyenge növényekhez vezethet, a rendszeres műtrágyázás tehát elengedhetetlen. A lényeg, hogy mindig tartsuk be a csomagoláson található utasításokat, és csak annyit juttassunk ki a szükséges tápanyagokból a növények számára, amennyi a terméken fel van tüntetve. Ugyanakkor használhatunk olyan organikus anyagokat is a tápanyag-utánpótlásra, mint a kávézacc, a banánhéj vagy akár a citromhéj.
5. Túl sok műtrágya
Amennyire nem jó a növényeknek a túl kevés műtrágya, annyira sokat árthatunk a túl sok tápanyaggal. A műtrágyák tartalmaznak ugyanis olyan anyagokat, amelyek nagy mennyiségben komoly károkat okozhatnak a szobanövényeinkben, ezt jelzik például a barnás levélcsúcs, és a sárguló, hervadó levelek. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, hagyjuk abba a műtrágyázást, és mossuk át csapvízzel a növények talaját, hogy a felesleges anyagok távozhassanak belőle.
6. Rossz minőségű öntözővíz használata
Öntözéshez a csapvíz a legolcsóbb, legegyszerűbb és legpraktikusabb, a legtöbb helyen azonban kemény, tele van sókkal, és túl lúgos. Emiatt keletkezhet gyakran fehér réteg a növények termőföldjének tetején, de sokszor ez vezet a levelek barnulásához, hullásához is. A csapvízben emellett klór is van, ami nagy mennyiségben szintén nem tesz jót a növényeknek. Jó trükk lehet, ha hagyjuk 24 órán át állni a csapvizet egy vödörben, ezalatt a felesleges sók leülepednek az edény aljára, a tetején pedig a tiszta víz marad.
7. Az átültetés hiánya
A cserepes növények átültetést igényelnek, amiről sokan gyakran megfeledkeznek. Amikor azt vesszük észre, hogy a növényünk lassabban, vagy egyáltalán nem növekszik, a talaja pedig gyorsan kiszárad, akkor bizony valószínű, hogy kinőtte a cserepét, és eljött az átültetés ideje. Erre a műveletre egyébként a nyári és a tavaszi időszak a legmegfelelőbb.
8. Koszos levelek
A poros és szennyezett levelek nehezebben tudnak fotoszintetizálni, ráadásul sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy megtámadja őket valamilyen betegség vagy kártevő. Ha nem szánunk tehát elég időt a levelek tisztítására, az akár a növények pusztulásához is vezethet. Töröljük leh tehát rendszeresen a leveleket egy puha pamutruhával, ha nehezen eltávolítható foltok vannak rajta, akkor pedig használjunk langyos vizet a tisztításhoz. Szódabikarbónás vizet is használhatunk a tisztításra, tegyünk egy teáskanálnyit egy liter vízbe és mehet is a törlés.
9. Túlzott meleg és forróság
A forró nyári levegő és az intenzív közvetlen napfény könnyen károsíthatja a növényeket, ugyanakkor az sem tesz jót nekik, ha ventillátor vagy légkondi közelében tartjuk őket. A szélsőségek tehát a szobanövények ellenségei, hiszen a radiátorok és a szellőzőnyílások közelsége és komoly károkat okozhat bennük, így a megfelelő elhelyezés kulcsfontosságú lehet.
10. Kevés víz, rendszertelen öntözés
A túlöntözéshez hasonlóan a kevés öntözés is elpusztíthatja a növényeinket. Ha azt észleljük hervadnak, száradnak növényünk levelei, akkor bizony jól lehet, hogy vízre van szüksége. Dugjuk az ujjunkat néhány centi mélyen a termőföldbe, így megtudhatjuk mennyi nedvesség van a talajban, és ennek megfelelőn cselekedhetünk.