Az evolúció a biológia központi szervező elve, így az élővilágban lejátszódó valamennyi nagy skálájú folyamat megértéséhez, illetve befolyásolásához szükséges az evolúciós ok megtalálása. Emellett az evolúciós dinamikák - például a természettől ellesett, bioinspirált módszerek - jól használhatók különféle ökológiai, közgazdasági, illetve egyes társadalmi, valamint összetett technikai problémák megoldására, hiszen ezek mind változásra képes, egymással kölcsönhatásban álló, összetett, sokszereplős rendszerek - akárcsak az élővilág.
Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetében a kutatók egy, a projekt finanszírozásából felépített és Kelet-Európában egyedülálló, a vízi élővilág kísérletes vizsgálatára alkalmas mezokozmoszrendszer segítségével kutatták a klímaváltozásnak a Balaton élővilágára gyakorolt hatását, különös tekintettel a tó algásodására - amely a tavalyi szezon végén komoly gondot okozott. Vizsgálataik segítenek megérteni a hőhullámok és a hirtelen algagyarapodás közötti összefüggések mélyebb okait.
A projekt keretében a kutatók vizsgálták a klímaváltozás hatására megjelenő, komoly népegészségügyi veszélyeket magukban hordozó új betegségek megjelenésének lehetséges forgatókönyveit, valamint a megelőzés, a korai előrejelzés és a védekezés evolúciós elveket figyelembe vevő lehetőségeit is. Emellett matematikai modellekkel és robotkísérletekkel vizsgálták az emberi beszéd és az együttműködési hajlam előemberekben történő kialakulásának lehetséges forgatókönyveit, továbbá a vizsgálat során meghonosították Magyarországon az evolúciós robotikát mint kísérleti technikát.
Számítógépes vizsgálataik által a kutatók közelebb kerültek annak a megértéséhez is, hogy a földi élet megjelenése előtti összetett kémiai rendszerek miként érhették el azt a bonyolultságot, amelynek köszönhetően a legelső élő szervezetek létrejöttek. A projektről bővebb információk ezen az oldalon találhatóak.
(A cikkben szereplő képek az ELKH ÖK tulajdonát képzik.)