Szerda reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, szerdai (2021.03.31.) napon.
2021.03.31. szerda: A napsütés mellett keleten sok, nyugaton csak kevés gomolyfelhő képződik. Csapadék nem várható. Mérsékelt marad a légmozgás. A hőmérséklet kora délután 18 és 25 fok között változik, északkeleten lesz a hűvösebb, nyugaton a melegebb. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: A magasban történő melegedés miatt melegfront jellegű panaszok előfordulhatnak.
A következő napok várható időjárása
2021.04.01. csütörtök: Fátyol- és gomolyfelhők mellett a Tiszántúlon és az északkeleti megyékben néhány, máshol több órára kisüt a nap. A déli óráktól az Északi-középhegységben és az északkeleti megyékben zápor, zivatar előfordulhat. A déli, délnyugati szél többfelé megélénkül, zivatar környékén erős vagy viharos széllökés is lehet. A délutáni órákra 19 és 25 fok közé melegszik fel a levegő, az északkeleti megyékben lesz a hűvösebb.
2021.04.02. péntek: Szakadozott felhőzet mellett többórás napsütésre számíthatunk, elszórtan zápor, zivatar kialakulhat. A délnyugati szél északnyugatira, északira fordul, és többfelé megerősödik, a középső országrészben néhol viharossá fokozódik. A minimum-hőmérséklet 6, 12 fok között várható. A csúcshőmérséklet 13, 23 fok között valószínű, az északkeleti megyékben lesz a hűvösebb.
Friss híreink:
Új trend ütötte fel a fejét a magyar juhászoknál: már nem a húsvétra gyúrnak
Egy évtizeddel ezelőtt még a legtöbb juhászatban úgy ütemezték a bárányok születését, hogy azokat húsvét előtt értékesíthessék, elsősorban az olasz vásárlók részére, mostanra azonban már nem ez az elsődleges szempont a gazdaságok többségében. Jelenleg a korábbiakhoz képest magas a felvásárlási ár, de a juhászok állítják: nem marad náluk több pénz, mert közben nagyot emelkedtek a takarmányárak, illetve többet kell költeniük más, a tenyésztéshez vásárolt anyagokra is.
Jönnek az új beruházások az agráriumban: több hitelre lesz szükség
Bár a mezőgazdaság és az élelmiszeripar hagyományosan válságállóbb a többi ágazatnál, a pandémia itt is éreztette hatását. Az állattenyésztésben szerényebb termeléscsökkenés mutatkozott, a koronavírus-járvány hatásai azonban elsősorban ebben az ágazatban mutatkoztak meg - mondta az Agrárszektornak Harnóczi György, az OTP Agrár főosztályvezetője. Hozzátette, pillanatnyilag az alacsony felvásárlási árak és az elszállt takarmány-alapanyag árak okoznak komoly problémát a termelők számára, biztató azonban, hogy a sertés és a baromfi esetén is megélénkült a kereslet, az árak pedig emelkedni kezdtek. A szakemberrel emellett arról is beszélgettünk, hogy a 2019-es évhez képest miként változott az agrár hitelállomány 2020-ban, illetve előrejelzéseik szerint mi várható a hitelállományok tekintetében 2021-ben.
Igazi csodaszer rejlik a magyar földekben: itthon alig kell, külföldre viszik a javát
A húsvéti étkezések elmaradhatatlan szereplője a torma, azt azonban kevesen tudják, hogy a hazai termesztés nagy múltra tekint vissza, a Hajdúságban termelt gyökér "hajdúsági torma" néven ugyanis 2009-ben oltalom alatt álló eredetmegjelölést kapott - mondta az Agrárszektornak Hunyadi István, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. Hozzátette, az itthon termelt torma keresett exportcikk, és habár a belföldi szükségleteket jórészt tudjuk fedezni, a termés nagyobb része - átlagosan 10 ezer tonna évente - exportra kerül.