Az idegenhonos, különösen az inváziós állat- és növényfajok problémája világszerte egyre nagyobb méreteket ölt. Magyarországon például három őshonos tízlábú rákfaj mellett több mint harminc idegenhonos faj van jelen, ami jelentős ökológiai és gazdasági kihívásokat jelent. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont szakemberei hazai és nemzetközi kutatók, valamint egyetemi hallgatók közreműködésével vizsgálják e fajok hatásait, különös figyelmet fordítva a vörös mocsárrákra, amely az inváziós rákfajok egyik legsúlyosabb problémájává vált hazánkban - írja a HUN-REN.
Közép-Európában, így Magyarországon sincs már olyan élőhely, amelyet az idegenhonos fajok érintetlenül hagytak volna. Ezek a fajok nemcsak az őshonos élővilágot veszélyeztetik, hanem komoly károkat okoznak az erdészet, a mezőgazdaság, a halászat és a vízgazdálkodás területén is.
A nem őshonos fajok inváziója az ökológiai egyensúlyt bontja meg, és hatásai messze túlmutatnak a természetvédelmen
– emelte ki a HUN-REN egyik kutatója. A tízlábú rákok között különösen aggasztó a vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) terjedése. Ez az Amerikából származó faj világszerte elterjedt, Magyarországon pedig a hobbiállattartók illegális kihelyezése révén jelent meg. A kutatások igazolták, hogy a faj nemcsak az őshonos rákok kiszorításában játszik szerepet, hanem a vízi élővilág többi tagjára is súlyos hatással van, a szitakötőktől a halakig. Emellett a hínárnövényzet pusztításával algavirágzásokat idéz elő, tovább rontva a vízminőséget. A kutatók szerint a vörös mocsárrák jelenléte Budapesten és a Duna középső vízrendszerében már tömeges, de előfordulását igazolták a Balatonban, a Velencei-tóban és több más víztestben is.
Ez a faj nemcsak az élővilágot, hanem az épített környezetet is károsítja: árvízvédelmi töltéseket és közműveket rongál, ami jelentős gazdasági veszteségeket okoz
– hangsúlyozta a kutató. A HUN-REN szakemberei arra kérik a lakosságot, hogy ha tízlábú rákot találnak, fotózzák le, és a képet a helyszín megadásával küldjék el a weiperth@urbanecology.hu címre.
A vörös mocsárrák elleni küzdelemben mindannyiunknak szerepe van. Ezért fontos, hogy semmilyen akváriumi állatot vagy növényt ne helyezzünk ki természetes vizeinkbe
– figyelmeztettek a kutatók.