Leginkább a zöldségek körében elterjedt ez a módszer, de a dísznövények, mint például a rózsák körében is nagyszerűen tud működni. A kertészkedés nem mindig egyszerű dolog, ám a társültetés szempontjából nem kell komoly erőfeszítéseket tenni a siker érdekében - írja a thespruce.com. A legfontosabb, hogy gondosan válasszuk ki az egymás mellé ültetett növényeket. Ha az alábbi tippeket betartjuk, és ki tudjuk használni a biodiverzitás adta lehetőségeket, akkor bőséges, egészséges termésből bizony nem lesz hiány!
A társültetés előnyei
Számos előnnyel járhat, ha gondosan összeválogatjuk az egymás mellé ültetett növényeket: vonzhatják a beporzókat és elriaszthatják a kártevőket, így akár rovarriasztóként is funkcionálhatnak. Mindezek mellett még a talaj termékenységében is komoly szerepük lehet azáltal, hogy javítják a tápanyagellátást. De nemcsak ez az egyetlen nyomós ok, amiért megéri odafigyelni a társültetésre. Vegyünk egy példát: ha olyan magas növényt ültetünk, mint például a kukorica, megfelelő árnyékot tudnak nyújtani egy olyan növény számára, - mint a saláta - amelynek némi árnyék is szüksége van. Még a gyomok elnyomásában is segítségünkre lehet az, ha alaposan összeválogatott növényeket ültetünk.
Hibák, amiket jobb elkerülni
Nem szabad egymás mellé ültetni azokat a növényeket, amelyeknek hasonló a víz,-tér,- illetve tápanyag, vagy éppen napfényigényük van, hiszen ebben az esteben könnyen versengés is kialakulhat. Valamint, ugyanarra a betegségre hajlamos növényeket sem célszerű ültetni, vagy oda kell figyelni arra, hogy a lehető legtávolabb helyezkedjenek el egymástól, hiszen gátolhatják egymás növekedését. Az édeskömény lehet az egyik legismertebb faj, aminek saját területet kell kapnia a kertben, lehetőleg minél messzebb más növénytől.
Gondolkozzunk, mielőtt belevágunk a közepébe
Mielőtt nekikezdünk a társültetésnek, gondoljuk át alaposan, hogy mit mivel fogunk párosítani. Ilyenkor célszerű a vetésforgót is figyelembe venni: ne ültessük ugyanazt a növényt ugyanazon a helyen egymást követő években, mert könnyen kártevőproblémákhoz, tápanyagegyensúly-hiányhoz és betegséghez vezethet. Íme egy lista a népszerű kerti növényekről és a "nemkívánatos" szomszédaikról:
Társnövények:
Brokkoli
Káposzta
Sárgarépa
Karfiol
Kukorica
Uborka
Padlizsán
Kerti borsó
Krumpli
Retek
Eper
Paradicsom
Kerülendő növények:
Cékla
Hagymák
Paprikák
Társnövények
Bab
Borsó
Saláta
Hagyma
Paradicsom
Kerülendő növények:
Kapor
Paszternák
Petrezselyem
Uborka
Társnövények:
Bab
Cékla
Kukorica
Hagyma
Borsó
Retek
Kerülendő növények:
Dinnye
Paradicsom
Paradicsom
Társnövények:
Bazsalikom és más gyógynövények
Sárgarépa
Uborka
Cukkini
Kerülendő növények:
Keresztesvirágú növények
Kukorica
Burgonya
Fokhagyma
Társnövények:
Cékla
Sárgarépa
Keresztesvirágú növények
Padlizsán
Paprika
Burgonya
Paradicsom
Kerülendő növények:
Bab
Borsó
Társültetés gyógynövényekkel
Nem minden kert elég nagy ahhoz, hogy különböző igényű növényeket ültessünk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem lehet kihasználni a rendelkezésre álló területet, hiszen a biológiai sokféleséget előnyben tudjuk részesíteni akár a legkisebb részen is.
Az alábbi növényekkel pedig nem lőhetünk mellé, ha a beporzókat szeretnénk csábítani a kertünkbe:
- Bazsalikom
- Borágó
- Metélőhagyma
- Koriander
- Levendula
- Menta
- Oregánó
- Rozmaring
- Zsálya
- Kakukkfű
Arra azonban figyeljünk, hogy lehetőleg ne vágjuk le a növényeinket addig, míg virágoznak, hiszen csak így válhatnak igazi "beporzómágnessé".