Az, hogy nincsen kertünk vagy nincsen megfelelő területünk, még nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk a termesztésről. Rengeteg praktika létezik, melyek segítségével burjánzó "kertet" hozhatunk létre az erkélyünkön vagy a teraszunkon is - írja a balconygardenweb. Az pedig tagadhatatlan, hogy az otthon termesztett növények sokkal finomabbak és egészségesebbek a bolti társaiknál, arról nem is beszélve, hogy sok esetben még olcsóbb is. Ha biztosra szeretnénk menni, akkor válasszuk az alábbiakat:
1. Cékla
Nyár végén és ősz elején is termeszthetjük, így már a tél első felében fogyaszthatjuk. Ha úgy látjuk, hogy még nem elég nagyok vagy érettek, akkor nyugodtan hagyhatjuk tovább nőni télen is.
2. Bab
A bab bőséges termést hozhat, és a legjobb, ha bokorbabot választunk. A vetéstől számított 2,5-3 hónapra lehet szedni, és hamar leterem. Egyes bokorbabokat ki ne szedjük letermés után! Érdemes minden fajtával megpróbálni a következőt: 5 cm-rel a talaj fölött sarlózzuk vagy kaszáljuk le, és a bab újra elkezd nőni és teremni!
3. Zöldhagyma
Nemcsak ősszel lehet zöldhagymát termeszteni, hanem folyamatosan, egész évben. 3-4 hét alatt már fogyaszthatjuk is a termést. Az enyhe, ám annál finomabb íze miatt pedig kiválóan kiegészítik a leveseket, tésztákat, salátákat, omlettet és pörkölteket egyaránt.
4. Saláta
Akár az ízéről, akár a vitamintartalmáról beszélünk, az otthon termesztett saláta felülmúlja a boltokban vásároltakat. Mivel hűvös évszak termése, könnyen nőhet ősszel is, mindössze annyi a dolgunk, hogy minimum nyolc héttel a fagy előtt ültessük el.
5. Karalábé
Ha ősszel szeretnénk fogyasztani, akkor a nyár közepén vagy nyár végén, júliusban vagy augusztusban fogjunk neki a termesztésnek.
6. Borsó
A borsó esetében az időzítés a legfontosabb, ha őszi termést szeretnénk. 8-12 héttel az első fagyok előtt vessük el, fontos, hogy a nyár közepétől a végéig jó idő legyen.
7. Retek
Ezt a gyökérzöldséget könnyen termeszthetjük, és tavasszal és ősszel is ültethetjük. A megfelelő idő az ültetéshez legalább 4-6 héttel az első őszi fagy előtt van. Arra pedig figyeljünk, hogy ne legyen állandóan forró környezetben, a lehető legjobb, ha mérsékelt hőmérsékleti viszonyok között tudjuk tartani.
8. Rukkola
A rukkola tökéletes salátákhoz, szendvicsek mellé és díszítőelemként is, mindemellett igen gyorsan is növekszik. Ha nyár végén elültetjük a magjait, akkor már az ősz első felében szedhetjük is a friss zöldeket.
9. Bordáskel
Hűvös időben termő növény, nyár közepétől és végétől, illetve kora ősszel vethető. A kisebb hajtásai akár már 30 napon belül készen állnak a betakarításra, míg a nagyobbak 4-6 hétig növekednek. Tápanyagokban gazdag, és tökéletes kiegészítője minden kalóriaszegény étrendnek.
10. Sárgarépa
Nagyjából 10-12 hétig tart a sárgarépa növekedése, ezért mindenképpen legyünk vele türelmesek. Utána pedig finomabbnál finomabb leveseket és köreteket is készíthetünk belőle.
11. Spenót
A spenótmagokat nyár végén, augusztusban ültessük el, de őszi és téli szüret esetén szeptemberig kitolhatjuk az ültetést. Ha a spenótot cserépben fogjuk termeszteni, akkor télen beltéren, az ablakpárkányon is tarthatjuk, és várhatjuk, hogy elmúljanak a hűvös napok.
12. Kelkáposzta
6-8 héttel az első fagy előtt ültessük el az őszi betakarítás érdekében. Mindamellett, hogy nagyon egészséges és finom is, hidegtűrő, így nem okozhat komolyabb gondot a termesztése.
13. Édesburgonya
Az egyik legkedveltebb zöldség manapság, nem véletlenül. Tavasszal, majd nyár végén és kora ősszel termeszthetjük úgy, hogy 100-120 fagymentes napot kell kapnia. Ha ezt tudjuk biztosítani, akkor garantáltan isteni fogások készülhetnek majd belőle.