A kisvirágú petúniákból - amelyeknek jeles képviselői a közismert Million Bells sorozat tagjai - rengeteg szebbnél-szebb fajtát termesztenek, minden évben megjelennek különleges színű, habitusú, virágformájú, teltvirágú, dúsabban virágzó, az újabb igényeket is kielégítő fajtasorozatok - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonági Hivatal. Ezeket az új nemesítéseket különösen kockázatosnak tekinti a Nébih, mivel rendszerint ezekben jelennek meg a genetikai módosítások.
A mintavételre január 19-től április 7-ig tartó időszakban került sor, annak érdekében, hogy probléma esetén a Nébih mielőbb meghozhassa a szükséges intézkedéseket, azaz a génmódosított növények megsemmisítését. A vizsgálat kiterjedt az összes potenciális "GMO-virág-terjesztőre", vagyis a hazai összes (8 db) regisztrált egynyári dísznövényszaporítóanyag-kereskedőre, valamint a reprezentativitás biztosítása érdekében 4 hazai dísznövényszaporítóanyag-termesztőre is.
A minták kiválasztása során ügyelve arra, hogy sok, kockázatosnak vélt fajtából legyen minta, és minél szélesebb legyen a fajtaszortiment. Így összesen 89 különböző fajtából sikerült mintát venni, a fehér, a sárga, a narancssárga, a rózsaszín, a piros, a bordó és a kék minden árnyalatából, telt- és egyszerű virágúból. A laboratóriumi vizsgálatok egyik kisvirágú petúnia fajtánál sem mutattak ki géntechnológiai módosítást.
Az egynyári dísznövények és balkonnövények a dísznövények azon csoportja, amely esetén a szépség és az újszerűség (novum) a többi dísznövénynél meghatározóbb, jelentős gazdasági érdek. Hatalmas konkurenciaharc folyik a nemesítőházak és szaporítóanyag-forgalmazók között az újdonságok mielőbbi megjelentetéséért. A petúnia és a kisvirágú petúnia nem élelmiszer, mégsem kívánatos, hogy egyetlenegy génmódosított növény is kikerüljön a nemesítők laboratóriumából. A petúniák és egyéb virágok sokkal inkább az általuk elszórt pollenek révén, a természetben található rokon növények megporzásával, és azok táplálékláncba kerülésével okozhatnak problémát. A tudomány még nem erősítette meg a genetikai eljárással módosított szervezetek ártalmatlanságát a természetre és az emberre, ezért indokolt a fokozott óvatosság, különösen a szaporítóanyagok esetén.
A genetikai módosítások alkalmazása az Unióban, így hazánkban is engedélyhez kötött. Az Alaptörvény is kimondja, hogy minden állampolgárnak joga van az egészséges környezethez és a GMO-mentes mezőgazdasághoz. Ennek szellemében a Nébih 2017 óta rendszeresen végzi a kockázatosnak tekintett dísznövényfajok fajtáinak laboratóriumi GMO-vizsgálatát. Ez irányú ellenőrzéseink a jövőben is folytatódnak majd.