Rácz András ismertette, hogy míg 2010-ben mintegy 700-an dolgoztak a hazai nemzeti parkokban, addig ma 1400-an. A költségvetésük 4,5 milliárd forintról 20 milliárd forintra nőtt. Hozzátette, hogy a legelőállat-állomány 45 százalékkal 14 ezres egyedszámra nőtt, és az elmúlt tíz évben 4200 hektáron 83 új védetté nyilvánítás történt.
Idén év végén decemberben is kiosztja a Portfolio Csoport a Portfolio Agrárdíjakat az Agrárszektor 2021 Konferencián. Ebben az évben nyolc kategóriában díjazzuk a hazai agrárgazdaság legjobbjait és a legkiemelkedőbb agrárgazdasági teljesítményeket.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy az Európai nemzeti parkok napja alkalmából az AM a Klímapolitikai Intézettel ezer fős, országos reprezentatív kutatást végzett, amely során kiderült, hogy három év alatt 15 százalékkal nőtt idehaza a nemzeti parkok ismertsége. A felmérésből szerint a résztvevők 98 százaléka tartja fontosnak azt, hogy legyenek olyan védett területek, ahol a környezetvédelmi kezelésen kívül nincs más beavatkozás, emellett a válaszadók 70 százaléka tudatosan keresi fel a nemzeti parkokat - sorolta az államtitkár.
Rácz András kiemelte, hogy a hazai nemzeti parkok az ökoturizmus "legnagyobb letéteményeseivé" váltak, mintegy 700 ökoturisztikai létesítmény van idehaza, ennek felét valamelyik nemzeti parki igazgatóság működteti. Hozzátette: évente mintegy 1,6 millió látogatót fogadnak az ökoturisztikai létesítmények, számuk tavaly a járvány miatt egymillióra esett vissza, de a remények szerint a közeljövőben az 1,6 milliót is meg lehet majd haladni.
Címlapkép forrása: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor