Az idei évben számos területen várható drágulás, elég, ha csak a húsokra, zöldségekre és a gyümölcsökre gondolunk. Most azonban úgy tűnik, hogy a gyümölcslevek sem fognak kimaradni a sorból, hiszen a termelők már most látják, hogy nem lesz jó hozam egyes gyümölcsökből, aminek az egyik fő oka nem más, mint a szélsőséges időjárási körülmények. Mint kiderült, még mindig bizonytalan a termés, mert a rendkívül hűvös és fényszegény tavasz miatt nagyon vontatott a vegetáció, vagyis a gyümölcsök fejlődése, érése - írja a HelloVidék.
Idén év végén decemberben is kiosztja a Portfolio Csoport a Portfolio Agrárdíjakat az Agrárszektor 2021 Konferencián. Ebben az évben nyolc kategóriában díjazzuk a hazai agrárgazdaság legjobbjait és a legkiemelkedőbb agrárgazdasági teljesítményeket.
- mondta dr. Apáti Ferencet, a FruitVeB elnöke.
Hozzátette, hogy a kertészetekben a munkák döntő részét hazai munkaerő végzi, de pont e speciálisabb ágazatokban fajsúlyos a határon túli munkaerő jelenléte. A határlezárások miatt már áprilisban kialakultak munkaerő-ellátási zavarok, de a hónap végére ezek a problémák megoldódtak. A tavaszi fagyok okozta drasztikus terméskiesések miatt a gyümölcstermesztés szezonális munkaerőigénye mérsékelt maradt. Az inputellátásban más jelentősebb nehézségeket, melyek a termelési folyamatokat akadályozták volna, nem tapasztaltak.
- emelte ki dr. Apáti Ferenc.
Fókuszban a gyümölcslevek
Az almát dolgozzák fel a legnagyobb mennyiségben gyümölcslének, pontosabban almasűrítménynek, ami később az almalé- és üdítőital-gyártás alapanyaga lesz. Ez a sűrítmény viszont más gyümölcsökből készített levekben is jelen van alapként, tehát nagyon fontos része az egész legyártásnak. Évjárattól függően hazánkban évente 250-450 ezer tonna almából készül 35-65 ezer tonna almasűrítmény. Plusz mintegy 10-15 ezer tonnára becsülhető az az alma mennyiség, melyből frissen préselt levet gyártanak, döntően kisüzemek. A második legjelentősebb gyümölcslé-alapanyag az őszibarack, melyből azonban a már jóval kisebb mennyiség jut el a léüzemekbe: mintegy 5-15 ezer tonna. Természetesen készítenek más gyümölcsökből is levet, például körtéből, meggyből, szilvából és kajsziból is, de ezek már jellemzően kisebb, egyenként néhány ezer tonna körüli mennyiségek.
A termést egyébként újra a tavaszi fagyok befolyásolták a legnagyobb mértékben, és a terméskötődésnek nem kedvezett a szokatlanul hűvös, borult, fényszegény időjárás sem. A termés még bizonytalan, mivel a rendkívül hűvös és fényszegény tavasz miatt nagyon vontatott a vegetáció, vagyis a gyümölcsök fejlődése, érése.
- elemezte a jelenlegi helyzetet a szakember.
Bizonytalanok az árak
Árak tekintetében még nagyon nehéz jó pontosságú becslésekbe bocsátkozni, hiszen még a termést is nagy bizonytalanság övezi. Arra azonban lehet számítani, hogy a kajszi és az őszibarack várhatóan ebben az évben is drágább lesz a megszokottnál. A többi gyümölcsfajnál van még remény arra, hogy normál, kiegyensúlyozott piaci viszonyokkal, illetve árakkal fogunk találkozni.
Azt viszont szem előtt kell tartani, hogy a természet képes 1-2 hét leforgása alatt átírni bármilyen előzetes várakozást és prognózist. Ha a következő hetekben bejönne egy tartósan csapadékos időszak, - mint ahogyan az az előző három év júniusaiban megtörtént - az rövid idő alatt nagyon jelentős károkat okozhat a szamóca, a cseresznye és a meggy termésében, aminek okán a szezon bizonyos részében jelentősen szűkülhet a kínálat, ami pedig az árak emelkedését eredményezheti. Vagyis, e gyümölcsfajoknak az kedvezne, ha napos, mérsékelten meleg és száraz idő következne jebben a hónapban.