Július elején-közepén beindult a dinnyeszezon Magyarországon, és a boltokat elárasztotta a magyar görög- és sárgadinnye. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a termelőket tömörítő Magyar Dinnyetermelők Egyesületének (MDE) a vetőmag-eladási és a termésbecslési adatok alapján idén körülbelül 480 hektáron termesztenek sárgadinnyét a termelők, ami azt jelenti, hogy a tavalyihoz képest nőtt a sárgadinnye termőterülete. Ezt később Roszik Tamás, az MDE egyik alelnöke az Agrárszektor kérdésére meg is erősítette.
A Syngenta nagykamarási szakmai rendezvényén hangzott el az az információ, hogy idén a magyar termesztők megközelítőleg 12,5 ezer tonna sárgadinnyét fognak betakarítani. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH), az MTVA Sajtóarchívuma és az MTI adatai szerint 2000 óta csak két alkalommal volt 20 ezer tonna feletti a sárgadinnyetermés, 2013-ban és 2016-ban. 2016 óta egyébként folyamatos csökkenés figyelhető meg az éves termésmennyiségben.
Ehhez képest a sárgadinnye kilónkénti átlagára folyamatosan emelkedik, 335 forinttal 2018-ban volt a legmagasabb. 2019-be 314 forint volt a sárgadinnye átlagos ára, a 2020-as évről viszont nincsenek adatok, mivel a koronavírus miatt az adatgyűjtés április, május és június hónapokban szünetelt.
A sárgadinnye termésmennyiségét és az értékesítési árakat tekintve az Agrárszektor által megkérdezett termelők többsége optimista volt, bár érkeztek olyan jelzések is, hogy a tartós meleg miatt minden termelőnek egyszerre érett be a sárgadinnyéje, így azok egyszerre is fognak megjelenni a piacokon és a boltokban is, ami nyomottabb árakat fog eredményezni idén.