A KSH májusi felmérése szerint a növénytermesztési és kertészeti termékek ára átlagosan 23,5 százalékkal nőtt egy év alatt, ami 0,2 százalékponttal magasabb az áprilisi emelkedésnél. A gabonafélék termelői árának éves emelkedése 2,4 százalékponttal 38,8 százalékosra mérséklődött. A búza felvásárlási árának 31,1 százalékos éves emelkedése májusban 7,1 százalékponttal enyhébb volt az előző havinál, míg tavaly éppen fordítva 6,8 százalékponttal mérséklődött az áresés, ahogy arról az Agrárszektor is beszámolt.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH), az MTVA Sajtóarchívuma és az MTI friss adatai szerint az őszi búza felvásárlási ára 2021 áprilisában és májusában az elmúlt évek rekordját produkálta. Ekkor a búza tonnáját 71,2 ezer forintért adták, ami valóban kiemelkedően magas ár volt. Békés megyében kiemelkedően jó lett a búzatermés, jelenleg a takarmánybúza tonnájáért 60-62 ezer forintot adnak, az étkezésiért 64-67 ezret. Barabás Béla, a Békés Megyei Mezőgazdasági Szövetség titkára szerint a magas árakat az okozza, hogy fuzárium és egyéb betegség nem ütötte fel a fejét, illetve az erősen csapadékoshiányos idő miatt kevesebb kukoricatermés várható, így a takarmányigényt többen búzával elégítenék ki. Ezzel szemben Tolna megyében, ahol a csapadékhiány miatt vegyes minőségű lett a termés, a termelők a takarmánybúzát 59-60 ezer, a malmi minőségű búzát 60-70 ezer forint között tudják értékesíteni tonnánként.
Időközben kiderült, hogy az őszi búza és az őszi árpa aratása termésátlagrekorddal zárult, a szántóföldi növények jó hozamai ellensúlyozták a termőterület csökkenését. A hideg és csapadékos tavaszi időszak miatt az idei gabona kisebb szemű és tömegű a korábbi évekhez képest. Az Agrárminisztérium hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Feldman Zsolt elmondta, hogy őszi búzából kicsivel több mint 5 millió tonna termett. A kiugró hozamnak köszönhetően az őszi búza összhozama kisebb termőterületen is ugyanannyi lett, mint tavaly.