A mandula Kalifornia egyik legfontosabb terménye, és egyben legnagyobb mezőgazdasági exportterméke is. A mandula 70%-át exportálják a tengerentúlra, különösen nagy a kereslet Indiában, Kelet-Ázsiában és az Európai Unióban - írja az euronews. Egyes tudósok szerint az éghajlatváltozás miatt az amerikai nyugat sokkal melegebb és szárazabb lett az elmúlt 30 évben, és az időjárást egyre szélsőségesebb lesz. Az USA országos aszályfigyelő szolgálata arról számolt be, hogy az állam 88%-át sújtotta az "extrém szárazság" augusztus elején.
A súlyosbodó aszály, immár második éve, csapolja a víztározókat, amelyek vizet szolgáltatnak a Közép -völgyi gazdaságokhoz. A Kaliforniai Vízügyi Minisztérium adatai szerint a Shasta -tó, az állam legnagyobb tava, mindössze 33%-ban, míg a második legnagyobb, az Oroville-tó csak 26%-ban van tele. Májusban az USDA (Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma) előrejelzése szerint Kaliforniában a mandulatermés idén rekord nagyságú 1,5 milliárd kilogramm lett volna. Júliusban azonban módosították ezt a becslést 1,3 milliárd kilogrammra, az alacsony vízellátottság és a rekordhőség miatt.
Mivel nem tudnak vizet szerezni vagy engedni maguknak, egyes termelők abbahagyták gyümölcsösök öntözését, és hagyták, hogy a fák meghaljanak. Mások pedig ültetés nélkül hagyják a mezőket, hogy vizet takarítsanak meg mandulájuk számára. Ha nem javul a vízhelyzet, akkor többen a tervezettnél évekkel korábban készülnek kitermelni a gyümölcsösöket.