Egy rendeletmódosítás következtében csak azok vehetik igénybe az anyatehéntartás támogatást, akik amellett, hogy eleget tesznek a jogcím előírásainak, határidőn belüli adatszolgáltatási kötelezettségüket is teljesítik - írja a Nébih. A jogszabályi változások sikeres lekövetése érdekében, az előző években megszokottaktól eltérően, a szarvasmarhatartóknak már 2021. december 1-től lehetősége nyílik a teljes tárgyévet lefedni. Ennek során az adott pároztatásokat és termékenyítéseket (fedeztetéseket), az időben előremenően 2021.12.01-től, de legkésőbb az év végiéig (2021.12.31-ig) bejelenthetik. Azok a tartók tehát, akik eddig teljes évet lefedve jelentették a szaporítási eseményeket, ezt továbbra is megtehetik, függetlenül attól, hogy az adott szaporítási esemény időben még nem következett be.
Közeleg az agrárium kihagyhatatlan csúcsesemény - Agrárszektor Konferencia december 9-10-én
Már csak néhány nap, és kezdődik az év nagy agráreseménye, a siófoki Agrárszektor Konferencia. A kétnapos esemény az agrárgazdaság legaktuálisabb és legforróbb témáit vonultatja fel csaknem húsz kerekasztal-beszélgetésben és száz előadóval december 9-10-én. A rendezvényen az államigazgatási, a vállalati, a pénzügyi és a szakmai-érdekképviseleti szféra csúcsvezetőitől hangzanak el azok az információk, amelyeket a piaci szereplők felhasználhatnak jövő évi és hosszabb távú eredményes gazdálkodási döntéseikhez. Emellett a konferencia lehetőséget nyújt a kapcsolatépítésre és a networkingre is. Ne hagyja ki a siófoki Agrárszektor Konferenciát december 9-10-én!A módosítás a mesterséges termékenyítések bejelentését nem érinti, a "2201- Termékenyítési napló" és "2202 - Termékenyítési jegy" továbbra is csak a szaporítási esemény(ek) megtörténte után adható(k) be. A "2203 - Fedeztetési jegy", "2204 - Háremszerű és szabad pároztatás bejelentő lap", a fentebb leírtak szerint 2021.12.01-től kezdődően, 2021.12.31-ig elfogadja a hatóság a Termékenyítési Rendszerben (TER). Amennyiben olyan szaporítási eseményt rögzítenek, ami nem valósul meg (pl: elhullás, átkötés, stb.), abban az esetben a szaporítás záró dátuma a kikerülés dátumával fog megegyezni.
Továbbra is szeretnék felhívni a figyelmet arra a lehetőségre, hogy a tartók a Nébih által üzemeltetett webENAR felületén regisztrálhatják a támogatáshoz kötődő szaporítási eseményeket. Az így beküldött bejelentések nagy mértékben megkönnyítik és lerövidítik az ügyintézést. A webes felület előnyei, hogy kizárólag hibátlan adattartalommal adhatók be a bejelentések, és azok a rögzítést követően azonnal láthatóvá válnak a szakrendszerben. Azon állattartók részére, akik valamilyen oknál fogva nem veszik igénybe az online felület adta lehetőséget, továbbra is biztosított a papír alapú bizonylatok postai úton való megküldése a Nébih részére.