A 2024. évi Egységes Kérelem keretében benyújtott termeléshez kötött anyatehéntartás támogatás (Európai Uniós), valamint az átmeneti nemzeti anyatehén tartás támogatás esetében a támogatási évet követő év január 15. napjáig be kell jelenteni minden szaporítási eseményt, amely a kérelmezett anyatehenekhez tartozik. A NÉBIH a háremszerű és szabad pároztatás bejelentését 2024. december hónapban befogadta abban az esetben is, ha a bejelentés időpontjában még nem telt le az érintett időszak, tehát a bizonylaton szerepelhetett a december 31. nap is, mint záró dátum. Ez a lehetőség kizárólag 2024. december 1-31. között állt fenn, és nem vonatkozott az egyéb bizonylatokra - írja a NAK.
Akik éltek ezzel a lehetőséggel, már 2024. decemberében tudták teljesíteni adatszolgáltatási kötelezettségüket a háremszerű és szabad pároztatás bizonylatok tekintetében. A korábbi évektől eltérően 2025. januárjában is lehet teljesíteni a bejelentéseket a TER bizonylatok esetében a 2024. évre vonatkozóan, hiszen a 19/2024. (IV. 9.) AM rendelet 12. § (3) bekezdése, valamint a 18/2024. (IV. 9.) AM rendelet 8. § (4) bekezdése alapján a határidő az állattenyésztők számára kedvezően változott, 15 nappal meghosszabbodott. Kiemelt figyelmet szükséges fordítani arra, hogy a jogvesztő határidő 2025.01.15. nap elmulasztása esetén a később beadott bizonylatokon szereplő egyedek elutasításra kerülnek.
Az anyatehén tartás támogatások elnyeréséhez a gazdálkodók kötelesek a szaporítási eseményekre vonatkozóan adatszolgáltatást teljesíteni a NÉBIH Termékenyítési Rendszerébe (TER).
Ezt legegyszerűbben weben keresztül tudják megvalósítani ügyfélkapus bejelentkezést követően. A NÉBIH honlapján elérhetők a bizonylatok mintái (2201 Termékenyítési napló, 2204 Háremszerű és szabad pároztatás bejelentő lapja, 2210 Háremszerű és szabad pároztatás bejelentő és módosító lapja) és kitöltési útmutatóik. Az embrió átültetések bejelentését csak arra jogosult, a NÉBIH embrió alrendszeréhez hozzáféréssel rendelkező szakember tudja elvégezni, aki egyébként magát a tevékenységet is végezte. A szigorú számadású bizonylatnak minősülő termékenyítési jegyet a mesterséges termékenyítésekről a NÉBIH-nél regisztrált inszeminátorok állítják ki, akik az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft-től szerzik be a sorszámozott tömböket. A termékenyítési jegyek papír alapon is beküldhetők az alábbi címre: NÉBIH-ENAR, 1537 Budapest, Pf. 397.
Minden gazdálkodó számára elérhető a NÉBIH által biztosított webes bizonylatrögzítő felületek használata, amelyet az érintett tenyészet tartója – magánszemélyként saját jogon, megyei körzetbe sorolt tenyészet esetében is, vagy magánszemély meghatalmazottja, cégek esetében kizárólag a meghatalmazott magánszemély - ügyfélkapun keresztül elektronikusan érhet el a https://portal.nebih.gov.hu/ oldalról indulva. A NÉBIH által közzétett információk ide kattintva érhetők el.
Felhívják minden termeléshez kötött anyatehén tartás és átmeneti nemzeti anyatehén tartás támogatást igénylő gazdálkodó figyelmét, hogya 2024. évre vonatkozóan sem küld a termékenyítések, pároztatások benyújtásának elmulasztása esetén hiánypótlást a Magyar Államkincstár a támogatást igénylő számára.
A NAK tagjaitól kapott információk alapján a MÁK a 2024. évi EK keretében anyatehéntartás támogatás kérelmet benyújtó gazdálkodók számára tájékoztató levelet küldött a TER bizonylatok benyújtásával kapcsolatban. Ebben a következő mondat szerepel:
A bejelentés határideje mind a tárgyévi, mind az előző évi (birtokon tartás utolsó napjáig történt elléshez kapcsolódó) szaporítási események vonatkozásában 2025. január 15. napja.
Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy a 2024. január 1-től történt ellésekhez tartozó, 2023. évi termékenyítések bejelentését is elfogadja a MÁK. Minden gazdálkodó számára javasoljuk a korábban bejelentett adatok vizsgálatát, és az esetleges hiányok pótlását, valamint az újonnan benyújtásra kerülő bizonylatok tartalmának alapos ellenőrzését.
Felhívják a figyelmet továbbá arra, hogy a mesterséges termékenyítéseket január 15. napig mindenképpen nyújtsák be az inszeminátorok annak érdekében, hogy a szolgáltatásukat igénybe vevő gazdálkodók elkerüljék a támogatás megvonását. A webTER felületen a saját tenyészet esetében a kiállított termékenyítési jegy birtokában a gazdálkodó maga is be tudja jelenteni az eseményeket.