Habár a fejünkben legtöbbször a világos, napfénytől duzzadt otthonok juthatnak eszünkbe, ez persze nem mindenkinél van így. Előfordulhat, hogy csak egy-egy helyiséget nem érint rendesen napsütés, de benne van az is a pakliban, hogy az egész ház/lakás árnyékosabb. Egyik esetben sem ijedjünk meg, hiszen, mint szinte mindenre, erre is van megoldás - írja a balconygardenweb. Ráadásul egyik sem egy atomfizika, tehát könnyedén megbirkózhatunk vele. Egy csokorba gyűjtöttük, hogy mikre kell odafigyelni, néhány extra tipp segítségével pedig csak úgy burjánzani fognak a növények még a legsötétebb szobákban is!
A tavasz kiemelkedő agráreseménye: Agrárium Konferencia Kecskeméten
Április 6-án rendezi meg Kecskeméten a Portfolio Csoport tavaszi Agrárium 2022 konferenciáját, amely a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújt a hazai agrárgazdaság szereplőinek. A rendezvény bemutatja és részletesen kifejti azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják az agrárvállalkozások tevékenységeit. A konferencia gyakorlati útmutatással és naprakész információkkal járul hozzá ahhoz, hogy az agrárgazdasági vállalkozások eredményes gazdasági döntéseket hozhassanak. A rendezvény valamennyi üzemméretű gazdálkodónak hasznos tájékoztatást nyújt a 2022-es évet érintő legjelentősebb agrárgazdasági változásokról. Ne hagyja ki az Agrárium 2022 Konferenciát április 6-án Kecskeméten!Forgassuk a növényeket
Ha fényproblémákkal küzdünk, jó megoldás lehet, ha az esetleges fényforrás felé fordítjuk őket, vagy éppen átvisszük egy árnyékosabb helyről. Például, ha vannak olyan virágok, amik ablak közelében vannak és nincs probléma a fényviszonyokkal, akkor cseréljük át őket 15-30 naponta olyanokkal, amiket nem ér rendesen fény. A kulcs tehát a forgatáson van.
Szerezzünk be kisebb lámpákat
Jó megoldás lehet, ha például asztali lámpákat vagy kisebb más lámpákat szerzünk be. Így lényegében bármerre mozdíthatjuk, irányíthatjuk a fényt, ezért érdemes olyan készülékeket vásárolni, amiket könnyedén pakolhatunk, forgathatunk ide-oda. Arra viszont nagyon figyeljünk, hogy kellő távolságra tartsuk a lámpákat, nehogy megégessük a leveleket, virágokat - erről több információt a gyártói utasításban kaphatunk.
Válasszunk megfelelő fajtákat
Mielőtt növényt vásárolunk, mindenképpen járjunk utána, hogy melyek azok, amik kisebb fényforrásokkal is jól elvannak. Ugyanis, hiába vetünk be minden trükköt, ha olyan fajtát veszünk, ami napi 10-12 óra napsütést igényel, bajban lehetünk. A kúszónövények és a páfrányok például ideális választások lehetnek.
Vásároljunk lassan növekvő fajtákat
Mivel a lassan növekvő növények nem szaporítják aktívan a leveleket és a hajtásokat, kevesebb fényre lesz szükségük, mint más növényeknek. Azonban ebben az esetben is kerüljük el, hogy napokig sötétben kuksoljanak a zöldjeink, hiszen az egyik fajtának sem tesz jót. Ezért ebben az esetben is érdemes informálódni, mielőtt letesszük a voksunkat egy-egy fajta mellett.
Tartsuk tisztán őket
A lombozaton felhalmozódott por és szennyeződés eltömítheti a növény pórusait, gátolva a párologtatást és a fotoszintézist. Ha a növény sötét szobában van, tanácsos tisztán tartani őket, így jól elnyelik azt a kis korlátozott fényt is. Lehetőleg hetente tisztítsuk őket, de akár azt is megtehetjük, hogy 1/4 teáskanál folyékony szappannal, 1 liter vízben oldva 7-10 naponta lemossuk őket.
Trükközzünk tükrökkel
Ha a tükrünket megfelelő szögben állítjuk be a fényforrással szemben, a meleg és a fény egyenletesen oszlik majd meg a növényeinken. Emellett igen különleges, esztétikus megjelenést kölcsönöz a helyiségnek. Ha a szoba kicsi ahhoz, hogy nagy tükörrel varázsoljunk, akkor több kisebb is megteszi, azok is jól visszaverik a fényeket.
Kapcsoljuk fel a villanyt
Talán a listánk legegyszerűbb, ám annál hatásosabb pontjához érkeztünk. Nagyszerű ötlet a zöldjeinket kifejezetten a lámpák környékén tartani, így, ha semmilyen fény sincsen a szobában, egyszerűen csak kapcsoljuk fel a villanyt - persze, nem kell, hogy egész nap égjen, néhány óra elegendő.
Termesszünk vízben
Egy másik trükk, hogy a növényeket megfelelő körülmények között tartsuk egy gyengén megvilágított helyiségben, ha vízben nevelgetjük őket. Viszont ügyeljünk arra, hogy 4-6 naponta egyszer cseréljük ki a vizet. A szerencsebambusz például ideális választás erre a célra.
A LED szalagok használata
A gyenge fényt igénylő növényeknél zseniális ötlet lehet, ha LED csíkokat vetünk be. Ez nemcsak a zöldjeinknek lesz jó, hanem nekünk is, mivel rendkívül mutatós és hangulatos lesz tőle az adott helyiség.