Nagy Ádám elmondta, hogy a költséghatékonyság érdekében, amikor jó áron megy egy termék alapanyaga, igyekeznek nagyobb mennyiséget is beszerezni belőle rögzített áron - olvasható a Világgazdaság oldalán. De ez nem mindig ennyire egyszerű, mert például amikor alapanyagokat vásároltak egy német cégtől, az az idő haladtával egyszerűen felmondta a szerződést, és közölte: ezen az áron már nem szállít tovább. És amikor ezt egy német partner képes megtenni egy aláírt szerződés ellenére, az már erős jelzés arra, hogy a világban mekkora turbulencia van - írta le a jelenlegi, kiszámíthatatlan piaci helyzetet a szakember.
Nagy Ádám szerint a mostani viszonyok között azért fontos a korábbinál erőteljesebb pénzügyi orientáció, mert a profitabilitáshoz naprakészen és abszolút pontosan kell látniuk, mi az, ami veszteséges, mi az, ami nyereséges, továbbá azt, hogy az egyes változtatásoknak milyen hatásuk van a társaság eredményére. Már csak azért is, mert már tavaly megkezdődött a csomagolóanyag-drágulás, amelyet - további óriási terheket róva a cégekre - az energiaárak drámai emelkedése követett. Az idén mindezt tetézte az ukrajnai háború okozta turbulencia, amely tovább növelte az árakat és mellette a hiányt. Jellemző, hogy például márciusban a vállalat által a földgázért fizetett összeg éppen a nyolcszorosa volt az egy évvel korábbinak.
Nagy Ádám az összes negatív hatást tekintve osztja azt az élelmiszer-termelők és -kereskedők által egyre gyakrabban felvetett aggodalmat, hogy a növekvő árak mindinkább a fogyasztás csökkenéséhez vezethetnek. Szerinte mindez már középtávon is olyan piaci konszolidációt idéz elő, amely környezetben még a legnagyobb cégek sem érezhetik magukat biztonságban, ha nem lesznek képesek alkalmazkodni a folyamatosan változó körülményekhez.