- mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. Kiemelte, 2010 óta 26 százalékkal nőtt Magyaroszágon a tejtermelés, és ugyanilyen mértékben emelkedtek azoknak a tejelő teheneknek az átlaghozamai, amelyek az egész hazai tejtermelés alapját adják. Kitért arra, hogy az ágazat jól "sáfárkodik" a fejlesztési forrásokkal, a 2020 ősze után kiírt nagy technológiai pályázatoknál látszik, hogy minden nehézség ellenére 300 szarvasmarhatartó telep nyújtott be fejlesztési igényt.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke hangsúlyozta, a hazai agrárium a nemzetgazdaság meghatározó szereplője. Sok kihívással kell megküzdenie az ágazatnak a jövőben is, hiszen az orosz-ukrán háború már idén is komoly ellátási gondokat okozhat. A NAK elnöke kiemelte, a napraforgó-probléma, amelyet a háború okozott, rávilágíthat arra, hogy érdemes lenne komolyabban foglalkozni a vajjal, szerinte eljött tehát a vaj rehabilitásának ideje.
A tej egy nagyon értékes élelmiszer, számos olyan anyagot - fehérjéket, zsírokat, vitaminokat, ásványi anyagokat - tartalmaz, amelyek az egészséges szervezet működéséhez kellenek - hívta fel a figyelmet Dr. Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke. Nagyjából már két pohár tej, azaz napi fél liternyi mennyiség képes biztosítani rengeteg olyan hasznos tápanyagot a szervezetnek, amik az egészséges táplálkozás alapját szolgálhatják. Ezek a kedvező jellemzők azok, amelyek megalapozzák a tej és tejtermékek kedvező élettani hatását.
Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója elmondta, több mint 10 éves az a stratégiai kapcsolat, ami a Vitafort Zrt. és a Tej Termékktanács között van. Hangsúlyozta, nem egyszerű jelenleg a helyzet, mindenki ismeri az ágazat mindennapi problémáit, az elmúlt másfél év a drágulásokról szól, emellett mindenki küzd az emberi erőforrások problémájával is, ugyanakkor keresleti piac van, nemcsak a jelenben, de a közeljövőben is.
Szautner Péter, a Tej Terméktanács társelnöke arról beszélt, hogy hatalmas terhet raknak a feldolgozókra az elmúlt időszakban tapasztalható drágulások, amik a teljes értékláncon keresztülfutnak. Hozzátette, ezekben a kihívásokkal teli években a feldolgozóipar legfontosabb feladata az volt, hogy megbízhatóan, jó minőségű tejtermékekkel lássa el a fogyasztókat Magyarországon, és minden, a hazánkban megtermelt tejet felvásároljon.
- közölte. Elmondta, a magyarországi egy főre jutó tejtermékfogyasztás még elmarad az uniós átlagtól, ugyanakkor a hazai tejfelvásárlási árak lassan, de biztosan zárkóznak fel az uniós átlaghoz, és Magyarország egyike volt azoknak a tagállamoknak, ahol a tejtermelést sikerült növelni az utóbbi években, pedig a legtöbb uniós országban stagnált, vagy csökkent.
- hangsúlyozta Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnöke.