A néhány napos adatok szerint már 30 kilométer hosszan keveredett össze az édesvíz a sós tengervízzel, amire eddig még nem volt példa a feljegyzések kezdete óta. Az aszály következtében elapadt folyó medre még jobban kiszárad a só miatt. Az aszály a mezőgazdasági termelés 30 százalékát és az állattartás felét veszélyezteti a Pó-síkságon az ágazati szövetség szerint. Az elmúlt napok nem túl nagy esői csak a Pó mellékfolyóin eredményeztek némi javulást. A 652 kilométeres Pó mentén mindenütt a "súlyos aszály" fokozatát jelzik a mérőállomások. A lombardiai Cremonánál a folyó szintje 8,20 méterrel marad el a szezonális átlagtól.
A Rómán végigkanyargó Tevere folyó szintje is nagyon mélyre süllyedt a szárazság miatt. A Tevere helyenként már nem több egy sekély pocsolyánál - érzékeltette a helyzetet a La Repubblica című lap. A kiszáradó folyó medréből biciklik, elektromos rollerek és más limlomok kerülnek elő. Az alacsony vízszint miatt nem járnak a turistákat szállító kompok. A halakat pusztulás fenyegeti.
Mindeközben Stefano Bonaccini, Emilia-Romagna tartomány elnöke levélben kérte Mario Draghi olasz miniszterelnököt, hogy a súlyos aszály miatt nemzeti vészhelyzet kihirdetését rendelje el - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Bonaccini szerint a sürgősen és középtávon bevezetendő intézkedések 36,7 millió euró költségvetési keretet igényelnek. Az országos gazdaszervezet, a Coldiretti regionális tagozata szerint tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a Pó alacsony vízszintje miatt az Adriai-tenger sós vize csaknem 30 km-re visszaáramlott a folyóba, ami a környék élelmiszertermelésének akár 30%-át is veszélybe sodorhatja. A szervezet helyzetjelentése szerint jelenleg a régió gyümölcstermelésének 15%-a ment veszendőbe a 40°C-ot meghaladó napi csúcshőmérsékleti értékek miatt, és a 2022-es év eddigi csapadékösszege nem éri el a sokéves átlag felét sem. A Pó alacsony vízszintje miatt "gyakorlatilag felismerhetetlenné vált", és a környékbeli tavak feltöltöttsége is jóval az átlag alatti (Lago Maggiore: 26%, Comói-tó: 11%, Garda-tó: 54%). A vészhelyzet nem korlátozódik Emilia-Romagna tartományra, mivel az aszályhelyzet Olaszország teljes területének 28%-át érinti.
Ettore Prandini, a Coldiretti elnöke szerint a folyók és tavak jelenlegi állapota, az emelkedő hőmérsékletek és a szárazság nemzeti élelmiszer-termelési kapacitásokra kifejtett hatásai miatt fel kell gyorsítani az országos víztározó rendszer kiépítésének és bővítésének ütemét.