Minden reggel frissen szedik a vegyszermentesen termesztett zöldségeket a Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesületének kertjében, ahol akvapóniás módszerrel termesztik a paprikát, paradicsomot, padlizsánt, valamint kísérleti jelleggel erdei szamócát és geránium-dísznövényt. 2015-ben hozták létre az akvapóniás termesztést kaposvári telephelyükön, ahol két fóliasátorban vannak a zöldségek - írja a sonline.hu.
A halak ürüléke miatt tápanyagban gazdag víz keletkezik, amelyet a növények felvesznek. Ezzel a termesztési móddal kevesebb helyet foglalunk, felfelé terjeszkednek és nem használunk semmilyen vegyszert
- mondta el Takács Tímea termelésirányító.
A különleges, környezetbarát módszerrel egy ökológiai kiállításon ismerkedett meg Hegedüs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesületének elnöke. Kiemelte, a termesztőtálcák olyan magasan vannak, hogy kerekesszékből is tudják gondozni a növényeket és etetni a halakat az ott dolgozók. Önerőből, nyolcmillió forint értékben napelemrendszert építettek ki, így az elektromos áram nagy részét költséghatékonyan tudják biztosítani. A kazánjukat komposzttal, rothadt zöldhulladékkal táplálják, amely az akvapóniás házat mínusz öt fokig el tudja látni a hővel, ha ennél hidegebb van, gázfűtéssel rá kell segíteni. Az esővíz központi ciszternába kerül, amely összekeveredik a halakról leengedett vízzel és csepegtető öntözéssel juttatják ki a fóliákba, így az aszályos időszakban is sikerült folyamatosan táplálniuk a növényeket.