Magyarországon lényegében még sosem fordult elő az, hogy az ország kukoricatermése nem fedezi a belső felhasználás igényeit, ám az idei évben ez is megtörténhet
- nyilatkozta a Portfolio-nak több, az ágazatra rálátó forrás is. A nevüket nem vállaló piaci szereplők szerint az előzetes becslések szerint várhatóan a hazai igények 60-90 százalékát tudja csak kiszolgálni az országos termés. Ilyen még sosem történt azelőtt, hiszen eddig minden évben jóval a hazai igények felett termelt a mezőgazdaság, és több millió tonnás export-árualap is keletkezett.
A kukorica betakarítása még csak most következik, de a brutális aszály miatt már a nyári hónapokban is több százezer hektáron kellett kitárcsázni az elszáradt kukoricát, vagyis a teljesen tönkrement növényeket jó esetben is csak tömegtakarmányként tudták hasznosítani a gazdák. Ugyanakkor ahol a kukorica végül hozott termést, ott sem alakult jól a helyzet, a keleti országrészben kifejezetten katasztrofális, de még a szerencsésebbnek mondható dunántúli részen is nagyon gyenge termés várható. Egyedül Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye egyes részein vannak olyan területek, ahol rendes termésre számíthatnak a termelők. A betakarítás előtti becslések nem sok jót ígérnek, a legoptimálisabb jóslatok is csak 3,6 millió tonnás termésre számítanak, de egyes szerint mindössze 2,8 millió tonna lesz. Ez a megszokott 6-9 millió tonna körül alakuló éves terméshez képest, elképesztően rossznak számít.
A hazai felhasználás normál években 4-5 millió tonna között mozog, amelyben a kukorica étkezési, takarmányjellegű, valamint ipari és vetőmag-hasznosítása is benne van. A mostani becslések alapján tehát a hazai termelés mellett mindenképp importra szorulnak a felhasználók. Ez azt is jelenti, hogy akár a 2 millió tonnát is meghaladhatja az idei kukoricahiány.
A helyzet kezelhető, hiszen importból vásárolhatnak a takarmánykeverők és feldolgozók kukoricát, és várhatóan Ukrajnából is érkezik be a következő hónapokban érdemi mennyiség. A Technológiai és Ipari Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára közösségi oldalán csütörtökön közölte: az aszály miatt Magyarország is vásárol gabonát Ukrajnától. Vitézy Dávid hozzátette: januárhoz képest nyolc és félszeresére nőtt a növényi termékek forgalma az ukrán-magyar vasúti határon a Záhony környéki körzetben. Az import azért is kedvező a magyarországi felhasználóknak, mert várhatóan olcsóbb lesz, mint a magyar kukorica.
Címlapkép forrása: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre