Nagypéter Sándor, a DélKerTÉSZ elnöke a Világgazdaságnak elmondta, hogy Hollandiában leállították a gázzal fűtött üvegházakban a termelést, mert jobban megéri nekik eladni a gázt, mint fűtésre használni. Ezt és Törökország zöldség-, azon belül is főként paradicsompiaci expanzióját illusztrálja a Hort Daily, amely Fatih Kördemircit, a Kurt Group of Companies munkatársát idézi. Kördemirci elmondja, hogy mivel az EU-nak először a polgárok lakóházainak fűtését kell megoldania, senki sem fog gázt felhasználni a paradicsom- vagy paprikatermelő üvegházak felfűtésére. Szerinte ezért is növekszik a paradicsom exportja Törökországból Európába. Törökországban geotermikus vízzel fűtik az üvegházakat, ami sokkal olcsóbb, mint a gáz.
A gázfűtésnél egyébként jóval olcsóbb termálvizes melegítés miatt magától értetődő, hogy a törökországi üvegházakból kikerülő termékek is olcsóbbak, ami növeli a versenyképességüket a piacon. Ám nem ez az egyetlen, ami előnyükre lehet, hiszen például a klimatikus viszonyok miatt mesterséges világítást sem kell használniuk. A paradicsomot exportpiacra szánják, éppen ezért az uniós előírásoknak meg kell felelnie, de erre nem minden török termelő képes. Továbbá Antalyában például a termelők kemény időjárási körülmények között gazdálkodnak, ezért sok kártevővel küzdenek, így hát sok esetben nem tudnak mást tenni, csak permetezni a növényeket.
Nagy lehetőség a magyarok előtt is
Nagypéter Sándor elmondta azt is, hogy a törököknek valóban nagy előnyt jelent a termálvizes fűtés a mostani időszakban, de nem lehet elmenni amellett sem, hogy a geotermikus energia üvegházi felhasználására Magyarországnak is nagyon jók az adottságai.
Törökországnak a termelés méretében és a klimatikus adottságokban van versenyelőnye, de a szállítási távolságok miatt a közép-európai régióban és még Németországban is meghatározók lehetnek a magyar termelők, ha Magyarország kihasználja a geotermikus energia adta lehetőségeket. Illetve olyanok lehetnénk a piacon, mint a lengyelek az almánál
- fogalmazott a szakember.