Az Agrárminisztérium (AM) február 2-án egész napos egyeztetést tartott a meghatározó szakmai szervezeteknek, ahol bemutatták azt a nyolc végrehajtási rendelet tervezetet, amely a támogatások szabályozásának alapját képezi - írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége. Íme:
- egységes kérelem rendelete, a támogatások igénybevételének általános szabályairól
- a támogatások feltételeiről szóló rendelet, amely a helyszíni ellenőrzések és a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra (HMKÁ) vonatkozó előírásokat tartalmazza
- az Agro-Ökológiai Programhoz (AÖP) kapcsolódó támogatások igénybevételének részletes szabályait tartalmazó rendelet
- a terület alapú és az átmeneti nemzeti támogatások, valamint a kiegészítő jövedelemtámogatás igénybevételével kapcsolatos szabályok
- a termeléshez kötött uniós támogatások szabályai
- a fiatal gazda támogatás részleteit tartalmazó rendelet
- az aktív mezőgazdasági termelő vizsgálatát és a minősítés feltételeit tartalmazó rendelet
- a támogatások miniszteri rendeleteit módosító jogszabály.
Az állattenyésztőket érintő legfontosabb változások
- Az Egységes Kérelemnél a szarvasmarha- és juhtartóknak az állatalapú támogatási jogcímeknél a támogatható állatok listáját közvetlenül az ENAR adatbázisból fogja a gazdához hozzárendelni a rendszer. Ezért kell naprakész nyilvántartást vezetni az állományváltozásról.
- Egységesen 2018-ra frissül az átmeneti támogatások báziséve. Jó hír, hogy az anyatehén támogatásnál a 30% ellés és a 40% üsző arány nem teljesítése esetén, nem az egész állomány támogatását vonják meg, hanem csak annyiét, ahány nem teljesítette a feltételt.
- Az AÖP-t egy évre kell vállalni, azaz minden évben dönthet a gazda, hogy milyen vagy mennyi többlet feltételt kíván teljesíteni az AÖP támogatás megszerzéséhez. Ez nagy előny, mondhatni, csak az nem fog ebben részt venni, aki nem akar. A vállalásokat tábla szinten ellenőrzik.