A tenyésztőknek, állattartóknak számos lehetőséget nyújtanak - és persze kétségtelenül sok többlet adminisztrációs munkát is adnak - a telepkorszerűsítési, az állatjóléti, az AMR elleni küzdelemhez, az őshonos fajták megőrzésére és tenyésztésükkel kapcsolatos tanácsadásra, továbbá a Natura 2000 területekre igényelhető kompenzációs támogatások. Ezek között vannak olyanok, amik már régóta ismertek és vannak egészen újak is, mint például a húsmarha állatjóléti támogatás - írja a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ).
A legnagyobb érdeklődés kétségtelenül a telepmegújítási támogatások iránt van. A kisebb - legfeljebb 200 millió forinttal támogatható - beruházásokra, számukat tekintve minden bizonnyal sokkal több lesz a jelentkező, mint a nagyobbakra, amelyeknél a támogatás felső határa 5 milliárd forint. A kisebb fejlesztésekre - amelyek keretében gépvásárlásokra (például rendkezelő, bálázó, rakodó) is van lehetőség - összesen 50, a nagyobbakra 150 milliárd forintot különített el a tárca. Azt is ígérték, hogy 2027-ig lesz még legalább egy további telepkorszerűsítési pályázati kör.
Az olcsó hitelek kora egyelőre még nem tért vissza, de a jelenlegi 7,25 százalékos jegybanki alapkamat barátságosabb finanszírozási körülményt tud teremteni, ahhoz képest, ami az elmúlt két évben jellemző volt. Érdemes igénybe venni a kamattámogatási lehetőséget, ami egy-egy projekt összes elszámolható költségének legfeljebb 10 százalékáig igényelhető. Ha az alapkamat eléri a 6 százalékos szintet, akkor már bátran lehet fejlesztésekbe fogni. Négy éve 2020 júliusában 0,6% volt az alapkamat, ami aztán 2022 szeptemberére 13,5 százalékig ment fel és másfél évig úgy is maradt. Nem csoda, hogy a mezőgazdasági beruházások 7 százalékkal csökkentek 2023-ban és növekedésre leghamarabb jövőre számítanak az elemzők.
A felvásárlási árakra - a tejet leszámítva - nem lehet panasz, amik a normálisnak mondható takarmányárakkal párosulva a támogatásoknál sokkal nagyobb és azonnal érezhető segítséget jelentenek a gazdák számára. A húsmarha és bárány felvásárlási árakra, nem lehet panasz, a sertéspiacon pedig rég nem látott nyugalom van, jók a felvásárlási árak és reméljük ez még jó darabig így is marad.
Forrás: Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ)/Wagenhoffer Zsombor